ABD’li uzmanlar, ülkenin tarihine ait tarafsız bir eğitim davetinde bulundu

Geçen hafta The New York Times gazetesinde yayınlanan bir makalede iki bilim insanı, ABD’de toplumsal eğitim sisteminin ülkenin tarihinin tam bir tablosunu çıkarmaktaki başarısızlığının demokrasiyi sınırladığı konusunda uyardı.

“Toplamımız: Irkçılığın Herkese Maliyeti ve Birlikte Nasıl Başarabiliriz” kitabının müellifi Heather McGhee ile “Eleştirel Irk Teorisi Üzerine: Neden Değerlidir ve Neden Önemsemelisiniz” isimli kitabın muharriri Victor Ray, “Toplumsal eğitimin tarihten dersler çıkarılmasını gerektirdiğini” lakin birçok eyalette ABD tarihinin tam bir tablosunun öğretilmesini sınırlamak için yasalar teklif edilmiş olduğunu belirttiler.

Kar maksadı gütmeyen bir kuruluş olan PEN America’ya nazaran, 36 ABD eyaletindeki yasama organları ırk, cinsiyet ve Amerikan tarihi hakkında öğretimi sınırlayan 137 yasa tasarısı önerdi. Son iki yılda 19 sansür yasa tasarısı kabul edildi.

İki muharrir, “Partizan siyasetçiler ülkemizin tüm tarihinin öğretilmesini yasakladığında, çocuklar Amerikan toplumunun nasıl işlediği konusunda taammüden bilgisiz bırakılmış oluyor” diye uyardı.

Yazarlar, “Amerika’nın yakışıksız gerçeklerinden ve çelişkilerinden çekinmemesi” gereken bir eğitimi savundular.

Gerçek tarih öğretimine yönelik son devirdeki akınlara atıfta bulunan McGhee ve Ray, bunları sterilize edilmiş bir müfredatı dayatmaya yönelik otoriter teşebbüsler olarak niteledi ve “okulların, var olan dünyada taraflarını bulma ve hepimiz için daha düzgün bir dünya yaratma araçlarını ellerinden alarak çocukları aldatmaması gerektiğini” vurguladılar.

“Eğitimli vatandaşlık demokrasiyi mümkün kılıyorsa, okullara saldırmak demokrasiyi sınırlamak üzere yürütülecek bir vekalet savaşı haline gelir” ikazında bulunan iki akademisyen, ABD’li ebeveynleri ve büyükanne ve büyükbabaları buna karşı çaba vermeye çağırdı.