Abe suikastında yeni ayrıntılar: Katil yıllar evvel tweet atıp itiraf etmiş

Japonya’da suikast sonucu öldürülen eski Başbakan Shinzo Abe‘ye düzenlenen taarruza ait ayrıntılar ortaya çıktı. Japan News’ın haberinde, Abe suikastı zanlısı Tetsuya Yamagami‘nin, Twitter’da asli hesabı dışında bir hesabı daha olduğu belirtildi.

Yamagami’nin, Ekim 2019’dan evvel açtığı bu hesaptan 3 yıl yahut daha evvel yaptığı paylaşımda, Abe’yi öldürme niyeti olduğunu belirttiği tez edildi.

Twitter hesabı kapatmış

Twitter’ın bu hesabı, muhakkak bir amaca karşı “öldürmeye yönelik şiddet eğilimli tehditler” içerdiği gerekçesiyle kapattığı kaydedildi.

Söz konusu paylaşımın yapıldığı tarihin, Abe’nin başbakan olduğu periyoda tekabül ettiğine dikkati çekildi.

“Öldürme niyetini ima etti”

Twitter yetkililerine dayandırılan açıklamaya nazaran de Yamagami’nin paylaşımlarının içeriğinin yayımlanamayacağı lakin bu içeriklerde, zanlının “Abe’yi öldürmeyi niyetini ima ettiği” öne sürüldü.

Öte yandan Twitter’ın Yamagami’nin Ekim 2019’da açtığı “silent hill 333” hesabını da paylaşımların daha fazla görüntülenmesinin önüne geçmek için 19 Temmuz’da kapattığı bilgisi verildi.

Ne olmuştu?

Japonya’nın eski başbakanı ve Liberal Demokrat Parti’nin eski önderi Shinzo Abe, Nara kentinde partisinin adayına dayanak olmak için yaptığı miting sırasında Tetsuya Yamagami isimli eski deniz subayı tarafından silahlı akına uğramıştı.

Abe kaldırıldığı hastanede vurulduktan yaklaşık yarım saat sonra kan kaybından ötürü hayatını yitirmişti.