Afyonkarahisar’dan 6 ülkeye tatlı su kereviti ihraç ediliyor

İlçeye bağlı Dikici Köyü’nde heyeti firma, 22 yıldır Isparta’nın Eğirdir Gölü yüklü olarak Kırşehir ve Elazığ’daki tatlı su kaynaklarından temin edilen “Astacus Leptodactylus” cinsi kerevitleri işliyor.

Tatlı su ıstakozu olarak da bilinen kerevitler, tesisteki havuzlarda bir gün boyunca dinlendirildikten sonra çoğunluğu bayan çalışanlar tarafından seçme, boylama, haşlama, paketleme, dere otu sosuyla pastörizasyon ve soğutma süreçlerinden geçiriliyor.

Firmanın idare konseyi lideri Vehbi Merzeci, AA muhabirine, Türkiye’de yılda yaklaşık 1000 ton tatlı su kereviti üretildiğini ve bunun büyük kısmının ihraç edildiğini söyledi.

Merzeci, “İsveç’te her yıl ağustosta kerevit şenliği düzenleniyor. Bizden de bilhassa dere otu sosuyla pastörize edilmiş olanı talep ediliyor. Bizim de ihracatımızın tartı merkezi İsveç’tir. Bunun yanında Rusya, Moldova, Ukrayna, İsrail ve ABD’ye eser gönderiyoruz. Ülkemizin kerevit ihracatı 5 ile 10 milyon dolar ortasında. Biz de bu ihracatın yaklaşık yüzde 50’sini gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.

“Kerevit pazarını Uzak Doğu ülkeleri belirliyor”

Dünyada kerevit pazarında Uzak Doğu ülkelerinin belirleyici olduğuna dikkati çeken Merzeci, şunları kaydetti:

“Çin Halk Cumhuriyeti’nde iç piyasa satışı ve ihracatları bir milyon tona ulaşan üretim bulunuyor. Türkiye ise bu sayının çok aşağı düzeyinde. Ayrıyeten ülkemizde yetişen kerevit cinsiyle dünyadaki öteki ülkelerin kerevitlerinden farklıdır. Avrupa’da ‘Astacus Astacus’ cinsi kerevit yetiştirilirken Türkiye ve Doğu Avrupa’da ‘Astacus Leptodactylus’ cinsi bulunuyor. Uzak Doğu ülkelerinde ise ‘Clarkii’ cinsi kerevitler yetiştiriliyor. Türkiye’de üretilen kerevitler, çoklukla Doğu Avrupa ülkeleri ile Rusya’da daha çok bilindiği için ihracatı da rahat yapılmaktadır.”“Sürdürebilirlik sorunu var”

Vehbi Merzeci, Türkiye’nin kerevit ihracatının 1985’e kadar yüksek düzeylerde seyrettiğini fakat “kerevit vebası” nedeniyle 2000’li yıllara kadar kerevit avcılığı ve işlemesinin durduğunu belirtti.

2000’li yılların başlarında yine kerevit ihracatına başladığını söyleyen Merzeci, “Ülkemizin evvelki yıllarda 10 bin tonlara ulaşan ihracat sayıları, bu tarihten sonra 1000 tona düşmüştür. Türkiye’de kerevit üretiminde sürdürebilirlik sorunu vardır.” dedi.

KAYNAK: AA