AMD, Ryzen 7000 ‘Mobil’ İşlemciler Üzerinde Çalışıyor

AMD, “Pink Sardine” kod adına sahip gizemli bir işlemciye destek sağlamak için yeni bir Linux yaması yayınladı. Güncellemelerde ACP 6.2 (ses sürücüsü) sürümü için destek ekleniyor. Maalesef Pink Sardine’in nasıl bir CPU olduğunu anlayamıyoruz, ancak AMD’nin Phoenix kod adlı yeni Ryzen 7000 mobil APU’larıyla bağlantılı olduğu tahmin ediliyor.

Mevcut Ryzen 6000 (Rembrandt) mobil işlemciler ACP sürüm 6.0’a destek sunuyordu. Pink Sardine ise yerleşik ses yongasının 6.2 sürümüne destek sunacak. Bununla birlikte, mevcut AMD mikro mimarisi 6.2 sürümünü desteklemiyor. Bu nedenle yeni gün yüzüne çıkan CPU ailesi yeni bir CPU mimarisi kullanıyor.

AMD’nin önceki kod adları da Pink Sardine’nin aslında “Phoenix” olduğunu gösteriyor. Örneğin Green Sardine, Ryzen 5000 (Cezanne) mobil APU’ların kod adıydı. Yellow Carp adı ise Ryzen 6000 serisine verildi. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, Pink Sardine’in Ryzen 7000 mobil işlemciler için kullanıldığına kesin gözüyle bakıyoruz.

Gücünü Zen 4 mikro mimarisinden alacak olan “Phoenix Point” kod adlı mobil işlemciler, AMD’nin sunumlarına bakılırsa yeni RDNA 3 grafik mimarisinden faydalanacak. Bu da hem CPU hem GPU tarafında büyük atılımlar demek.