Android Beam, Android 14 ile Beraber Kalıcı Olarak Kaldırılacak

Yakın zaman içerisinde Android 14 sürümünün kullanıma sunulmasıyla birlikte, Android Beam uygulamasının da ömrü sonlanmış olacak.

Android Beam, on yıldan biraz daha fazla bir süre önce ilk kez piyasaya sürüldükten sonra, Android 14’ün kullanıma sunulması ile birlikte nihayet kullanımdan kaldırılabilir. Özellik, Android 10 sürümüyle birlikte çok fazla kullanılmamaya başlandığı için tamamen kaldırılması da an meselesiydi.

Aşina olmayanlar için Android Beam, kullanıcıların iki cihazı birbirine bağlayarak kolayca veri aktarımı başlatmasına olanak sağlayan bir uygulama olarak nitelendirilebilir. Söz konusu özellik, NFC ve minimum Android 4.0 özelliklerine sahip iki cihazın birbirine dokundurulmasıyla devreye giriyordu. İşlem başlatıldıktan sonra dosyalar Wi-Fi veya Bluetooth üzerinden aktarılabiliyordu. Bu işlem aynı zamanda internet tarayıcısı sayfaları, iletişim bilgileri, harita bilgileri ve daha fazlası gibi daha küçük öğeleri aktarmak için de kullanılabilmekteydi. Özelliğin en iyi yanı, cihaz ile önceden bir bağlantı kurulmasına gerek olmaması şeklinde söylenebilir. NFC ve Android Beam’i etkinleştirildiği sürece, işlem desteklenen cihazlarla sorunsuz bir şekilde çalışıyordu.

Android Beam tanıtıldığında veri aktarımları henüz başlangıç aşamasındaydı ve yeni çıkan bu uygulama başka biriyle dosya ya da veri paylaşmak isteyenler için basit ve kullanışlı bir çözüm olarak öne çıkıyordu. Yine de uygulamanın pek ilgi gördüğü söylenemez. Nitekim zaman geçtikçe diğer cihazlara dosya ve veri göndermeyi kolaylaştıran daha iyi teknolojilerin de ortaya çıkmasıyla Android Beam artık kullanılmamaya başlandı.

Öyleyse geçmişten gelen bu uygulama günümüz kullanıcılarını ne şekilde etkileyebilir? Öncelikle, bu özelliğin kaldırılması gerçekte çok büyük bir sorun olmayabilir zira Google’ın Nearby Share uygulaması Android Beam’in hiçbir zaman elde edemediği ilgiyi görerek pek çok farklı şekilde alternatifler sunmaya devam ediyor. Öte yandan bu özelliği kaldırarak Google, Android Açık Kaynak Projesi’nden (AOSP) bir unsuru alıp kapalı kaynak kodlu özel bir alternatifle “değiştirmiş” gibi gözüküyor.

Android şimdiye kadar hep açık kaynak kodlu bir platform olarak varlığını sürdürüyordu ve muhtemelen bundan sonra da böyle kalacak. Ancak zaman içinde Google, Google Mobil Hizmetleri (GMS) ve Google Play Hizmetleri ile AOSP’nin ötesinde yavaş yavaş yeni bir ekosistem yarattı. Bu hizmetler artık çoğu kişi için bir zorunluluk haline geldi ve neredeyse tüm üreticiler bu hizmetlerin kendi ürünlerinde kullanılabilmesi için Google’ın şartlarına uymak durumunda. Dolayısıyla Android açık kaynaklı bir proje olsa da, Android’in yeni sürümlerine doğru ilerledikçe her zamankinden daha da kapalı hâle geleceğini söylemek yanlış olmayacaktır.