Arkadaşını kurtarmak isterken boğuldu

İstanbul’da serinlemek için Alibeyköy Barajı’na giden iki çocuktan biri, boğulan arkadaşını kıyıya götürüp kurtardıktan sonra suda kaybolarak hayatını kaybetti.

Alınan bilgiye nazaran, Gaziosmanpaşa Karayolları Mahallesi’nde oturan Mehmet Derya (15) ile Eyüp Ensar Gökçe (11), yüzmek için Sultangazi Alibeyköy Barajı’na geldi. Etraftakilerin ikazlarına karşın arkadaşıyla baraja giren Gökçe, bir mühlet sonra suda çırpınmaya başladı.

Arkadaşının boğulduğunu gören Derya, kendinden küçük yaştaki Gökçe’nin yardımına koştu. Arkadaşını kıyıya yakın alana getirmeyi başaran Derya, daha sonra bir anda suda gözden kayboldu.

ÇEVREDEN YARDIM İSTEDİ

Yüzerek sudan çıkmayı başaran Gökçe, arkadaşının gelmediğini görünce etraftakilerden yardım istedi. Etraftakilerin sudan zahmetle çıkarttığı Derya, hareket etmeyince durum sıhhat gruplarına bildirildi.

Olay yerine gelen sıhhat grupları, Derya’nın ömrünü yitirdiğini belirledi.

Polis gruplarının olay yerindeki incelemelerinin akabinde çocuğun cenazesi, İsimli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

“15 DAKİKA SONRA GİRDİK”

Çocuklara yardım edenler ortasında yer alan Mehmet Görmez, baraja balık tutmak için geldiklerini, çocukların boğulduğunu duyduklarında yardıma koştuklarını söyledi.

Suya girdiklerinde çocuğun boğulduğunu gördüklerini aktaran Görmez, “Boğulduktan 15 dakika sonra girdik, cesedi çıkardık. Beş, altı metre aralık bulunuyordu. Derinlik 2.5 metre kadar vardı, 15 dakika geçmişti. Cesette morarmalar oluşmuştu” dedi.

Vefat eden arkadaşı Mehmet Derya ile vatandaşların eforuyla boğulmaktan kurtulan Gökçe ise yüzmek için baraja geldiklerini söz etti.

Gökçe, arkadaşının kendisiyle suya girmek için “Gel sana bir şey olmaz” dediğini aktararak, “Elimden tuttu, sonra beni omzuna aldı. Sonra kendisi boğuldu. Suyun altından yüzerek buraya geldim. Sonra ağabeyler geldi, beni aldı. On dakika sonra kendime geldim, 5-10 dakika sonra da onu çıkardılar” diye konuştu.