Bakan Çavuşoğlu ile Alman mevkidaşı ortasında Osman Kavala tansiyonu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ortak basın toplantısı düzenlediği Alman mevkidaşı Annalena Baerbock’a Osman Kavala konusunda reaksiyon gösterdi. Çavuşoğlu, “Kavala konusunu Türkiye aleyhine kullanıyorsunuz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile görüştü.

Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilciliği’nde gerçekleşen görüşme sonrası iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, basın toplantısında “Terör örgütlerine kucak açılmasının müttefiklik ruhuyla bağdaşmayacağını vurgulamak isterim. Almanya’daki Türk ve Müslüman toplumunun cami ve derneklerinin güvenliği için gerekli önlemlerin alınmasını bekliyoruz” dedi.

Alman Bakan Baerbock da tahıl mutabakatı konusunda “Hükümetinizin başardığı, açlık tehlikesiyle karşı karşıya olan birçok insan için umut ışığı. Size büyük hürmet gösteriyoruz” tabirlerini kullandı.

OSMAN KAVALA VE YUNANİSTAN KONUSU

AİHM kararlarını kıymetlendiren Bakan Çavuşoğlu, “Yunanistan’a hatırlatmazken niçin daima Kavala konusunu gündeme getiriyorsunuz? Zira Kavala’yı Türkiye aleyhine kullanıyorsunuz” formunda konuştu.

Çavuşoğlu, “Yunanistan muahedeleri ihlal ediyor ve (adaları) silahlandırıyor. Milletlerarası hukuktan bahsediyorsak Yunanistan AB ülkesi diye sahip çıkmak hakikat bir şey değil” dedi.

AYRINTILAR GELİYOR…