Beefcut, Paris’in en tanınan yerleri ortasında

Beefcut işletmecisi Mustafa Başer yaptığı açıklamada, “32 yıldır bölümdeyiz ve 5 yıldır da Beefcut markası ile hizmetimize devam ediyoruz. Restoranımız ihtimamla hazırlanmış etleri, özel sosları ile ön plana çıkıyor. Restoranımızın menüsü profesyonellikle hazırlanıyor ve konuklarımıza sunuyoruz. Çalışanlarımız uzun yılların deneyimini edinmiş profesyonel ve alanında uzman şahıslardan oluşuyor. Önceliğimiz alışılmış ki her vakit müşteri memnuniyetidir” dedi.

“PARİS’İN EN ÇOK TERCİH EDİLEN YERLERİNDEN BİRİ”

Mustafa Başer açıklamalarına şu sözlerle devam etti: “Fransa’nın aşıklar kenti olarak bilinen başşehri Paris’in en kıymetli yerlerinden biri olan Beefcut Steakhouse kalitesi ve lezzetli yemekleriyle kentin en çok talep edilen yerlerinden biri olmaya devam ediyor. Restoranın iç yer tasarımı ve sıra dışı dizaynı, yere birinci defa gelenleri epeyce etkiliyor. Beefcut’ta verilen hizmetin kalitesi kendinden kelam ettiriyor. Menünün yanı sıra damak tadı ile yer lisandan lisana yayılıyor. Restoranımızın bilhassa dünya yıldızları tarafından tercih edilmesi bizim için büyük onurdur.”

“GELENEĞİMİZİ DÜNYA MUTFAKLARIYLA HARMANLIYORUZ”

Beefcut Steakhouse’un sahibi genç işletmeci Mustafa Başer kullanılan etleri ihtimamla yıllardır birlikte çalıştığımız çiftliklerden seçtiklerini belirterek, “En kaliteli etleri müşterilerimize sunuyoruz. Bunlar helal kesim ile üretilmiş, taze etlerdir. Yerimizde din, ırk fark etmeksizin herkesi ağırlamak istiyoruz ve tüm din ve milletlerden herkesin eşsiz lezzetlerimizi denemesini hedefliyoruz. Türk lezzetleriyle büyümüş biri olarak mutfağımızda da Türk mutfağından izler var ve geleneğimizi dünya mutfakları ile harmanlıyoruz” kelamları ile konuklarına nasıl bir menü sunduklarını açıkladı.