Beyninizi Tazeleyip Depresyondan Çıkmanızı Sağlıyor! Bu Besin İle Hayatınızdan Gerilimi Çıkartın

Artık daha tüketir ve sonlu bir hale geldik. Süratli tüketmeye alıştık. Yapılan son araştırmalarda diyetin hem bedene hem de ruhsal sıhhatimize uygun geldiği ortaya koyuldu. Aslında yiyeceklerin hem bedeni güçlendirdiğini hem de toplumsal ve ruhsal manada da epey âlâ geldiği keşfedildi. Bizde sizler için bugün yedikçe rahatlayacağınız, ruhsal manada size düzgün gelecek besinleri araştırdık.

BESLENME İLE İNSAN ORTASINDA NASIL BİR ALAKA VAR?

Değişen hayat şartları ruhsal sıhhatimizi da değiştirdi. Artık yeni meslekler çıkmaya başladı. Bunlardan biri “Beslenme Psikiyatrisi” uzmanlık alanı. Bu alanda beslenme ile insanların kendilerini nasıl hissettiklerine dair araştırılmalarda bulunuyor.

Aslında araştırmalar yiyecek seçimleriniz ile ruh sıhhatiniz ortasında çok büyük bir tesirin olduğunu ortaya koydu. Nedeni ise gastrointestinal sisteminin (bağırsak sisteminin) çalışması sisteminin beyinle bağlantılı olmasıdır.

BEYNE KİMYASAL İLETİLER GÖNDERİR

Vücudumuzdaki en kıymetli organlardan biri bağırsaktır. Bağırsak uyku, iştah, ruh hali ve hisleri düzenlemek için beyne kimyasal iletiler gönderen nörotransmitterlerin sentezlenmesi üzere fonksiyonlarda bulunur. Tıpkı vakitte trilyonlarca canlı mikroplara mesken sahipliği yapar.

BEYİNDEN SONRAKİ EN KIYMETLİ ORGAN

O kadar kıymetli role sahiptir ki bağırsak, özellikleriyle beyinden sonraki en kıymetli organlardan biridir. Hatta bağırsağa ‘İkinci Beyin’ bile denmekte. Resmen, ikisi ortasındaki bağlantıya bağırsak-beyin ilişkisi yahut bağırsak – beyin ekseni denir.

Bu alanda yapılan çalışmalarda araştırmacılar, tükettiğimiz besinlerin bağırsak sıhhatini etkilediğini, bunun da daha sonra beynimizi ve münasebetiyle zihinsel ve duygusal sıhhatimizi etkilediğini gösteriyor.

DEPRESYONU AZALTIYOR RUH SIHHATİNİ KORUYOR

Yapılan araştırmalarda makul diyet sistemlerinin depresyon, anksiyete ve ruh hali semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğine dair birtakım deliller bulunuyor. Birçok araştırma, diyet sistemleri, bağırsak sıhhati ve depresyon riski ortasındaki irtibatları gözlemleme fırsatı sundu.

DEPRESYONDAN KURTULMAK İSTİYORSANIZ BU DİYETİ UYGULAYIN

Yapılan son araştırmalarda ise meyve, zerzevat, kepekli tahıllar ve baklagillerden güçlü , kırmızı ve işlenmiş etler tarafından daha düşük orana sahip bir diyetin %10 daha düşük depresif semptom mümkünlüğü ile alakalı olduğu ortaya koyuldu.

İncelemelerde, Akdeniz diyetinin deneysel çalışma kümelerinde olumlu sonuçlar vererek bireylerde depresyonu azalttığı öngörüldü. Şuan için farklı araştırmalar sürmekte ve Akdeniz diyetinin hala ruh sıhhatine uygun geldiği ve depresyonu engellediği öngörüldü.

Akdeniz diyetinde tüketilmesi gereken besinler;

  • Meyve
  • Sebze
  • Balık
  • Kuruyemiş
  • Baklagiller
  • Zeytinyağı
  • Süt Ürünleri

Akdeniz diyetinde tüketmemeniz gereken besinler;

  • Kızarmış yiyecekler
  • İşlenmiş etler
  • Şekerli içecekler