Biden İsrail’de konuştu: Siyonist olmak için Yahudi olmaya gerek yok

ABD liderlerini taşıyan “Air Force 1” tipi uçakla Tel Aviv’deki Ben Gurion Havaalanı’na inen Biden, burada İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Başbakan Yair Lapid ve eski Başbakan Naftali Bennett tarafından resmi merasimle karşılandı.

Törende iki ülke marşlarının okunmasının akabinde, Herzog, Lapid ve Biden konuşma yaptı.

Herzog, konuşmasında, Biden’a hitaben, “İsrail halkı, kardeşlerini arayan Yakup oğlu Yusuf üzere, sizi Kutsal Topraklara kollarını açarak ve sevinçli kalplerle karşılıyor.” dedi.

İsrail Cumhurbaşkanı, şöyle konuştu:

“Sayın Lider, hayatınız boyunca İsrail’in ve Yahudi halkının, güvenliğimizin ve refahımızın gerçek bir dostu ve sadık destekçisi oldunuz. Bu ziyarette, direkt İran ve uzantılarından kaynaklanan, İsrail’i ve komşularını tehdit eden ve bölgemizi riske atan güvenlik problemlerini tartışacaksınız.

Buraya birinci ziyaretiniz 1973’te olmuştu. Dehşetli bir savaşın başlamasından yalnızca birkaç hafta önceydi. Bugün Kuzey Afrika’da Akdeniz üzerinden Körfez’e kadar barış rüzgarları esiyor. Sayın Lider, bu seyahat, İsrail’den Suudi Arabistan’a, Kutsal Topraklardan Hicaz’a kadar bir barış seyahatidir.”

LAPİD: “YENİ BİR GÜVENLİK VE İKTİSAT MİMARİSİ İNŞA ETMEYİ TARTIŞACAĞIZ”

İsrail Başbakanı Lapid, Biden’ın ziyaretinin sırf resmi değil birebir vakitte “kişisel bir ziyaret” olduğunu belirterek, “Çünkü İsrail ile bağınız her vakit şahsî olmuştur.” biçiminde konuştu.

Lapid, şunları söyledi:

Ziyaret kapsamında “ulusal güvenlik bahislerini tartışacaklarını” kaydeden İsrail Başbakanı, şöyle devam etti:

“İbrahim Muahedeleri ve Necef Tepesi’nin kazanımlarının akabinde Orta Doğu ülkeleri ile yeni bir güvenlik ve iktisat mimarisi inşa etmeyi tartışacağız. Ve İran nükleer programını durduracak güçlü bir global koalisyonun yenilenmesi gereksinimini tartışacağız.”

BİDEN: “SİYONİST OLMAN İÇİN YAHUDİ OLMANA GEREK YOK”

Biden, konuşmasının başında, “Dostlarımla tekrar bir ortada olmak ve bağımsız Yahudi devleti İsrail’i ziyaret etmek benim için bir onurdur.” sözlerini kullandı.

Yıllar evvel İsrail’e yaptığı bir ziyarette kendisinin “Siyonist olduğuna” yönelik kelamlarını hatırlatan ABD Lideri, “O vakit söylemiştim, artık yeniden söylüyorum: Siyonist olman için Yahudi olmana gerek yok.” diye konuştu.

Bu ziyaretinin, mesleği boyunca İsrail’e yaptığı 10’uncu ziyaret olduğunu vurgulayan Biden, “Şimdi Lider olarak, İsrail Devleti ile ilgilerimizin daha derin, daha güçlü olduğunu söylemekten gurur duyuyorum.” diye konuştu.

Biden, şöyle devam etti:

İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM

İsrail’in bölge ile entegrasyonunu ilerletmeye devam edeceklerini vurgulayan Biden, “Orta Doğu ve Indo-Pasifik’te ekonomik iş birliğimizi derinleştirmek için, ABD, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri ve Hindistan’ı bir ortaya getirecek yeni ‘I2U2 Zirvesi’ üzere angajmanları genişleteceğiz. Daha büyük barış, daha büyük istikrar, daha büyük münasebetler tüm bölge halkları için kritiktir.

Bu yüzden, yakın gelecekte gerçekleşmeyeceğini bilsem de, bu ziyaret sırasında iki devletli tahlile verdiğim dayanağımı tartışacağız. Benim fikrime nazaran bu, hem İsrailli hem Filistinliler için özgürlük, refah ve demokraside eşit kaidelerin garantilenmesi için en uygun yol olmaya devam ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Ziyareti kapsamında Holokost’ta hayatını kaybeden Musevileri “onurlandırmak ve bunu asla unutmamak için” Holokost Tarih Müzesi Yad Vaşem’i ziyaret edeceğine işaret eden Biden, “antisemitizm zehrine karşı savaşmaya devam edeceklerini” vurguladı. Bu, ABD Lideri Biden’ın vazifeye geldiği günden bu yana İsrail’e gerçekleştirdiği birinci ziyaret olma özelliğini taşıyor.

BİDEN, HOLOKOST ANMA MERKEZİ’Nİ ZİYARET ETTİ

ABD Lideri Joe Biden, resmi ziyaret kapsamında geldiği İsrail’de Holokost (Yahudi soykırımı) Anma Merkezi ‘Yad Vaşem’e ziyarette bulundu.

Batı Kudüs’teki Yad Vaşem’i gezen ABD Lideri, Holokost anıtına çelenk bırakarak müzedeki anı defterini imzaladı. Biden burada, Yahudi soykırımından kurtulan iki İsrailli bayan ile bir mühlet sohbet etti. Biden’a, seyahatinde, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Başbakan Yair Lapid, Savunma Bakanı Benny Gantz, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ve Yad Vaşem Lideri Dani Dayan eşlik etti.

İsrail temasları kapsamında yarın Başbakan Yair Lapid ile ikili görüşme yapacak ABD Lideri, akabinde İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’la görüşerek İsrail Cumhurbaşkanlığı Onur Nişanı alacak ve muhalefet başkanı Binyamin Netanyahu ile bir ortaya gelecek.

KAYNAK: AA