Bilim insanları gece geç saatlere kadar uyanık kalanları uyardı: Kalp ve şekere dikkat

Araştırmacılar, gece geç saatlere kadar uyanık kalanların kalp ve şeker hastalığına daha yatkın olabileceğini söylüyor. 

Çalışmalar, bedenlerinin güç için daha az yağ yakabileceğinden, gece geç saatlere kadar ayakta kalan şahısların, kalp hastalığına ve şeker hastalığına daha yatkın olabileceğini söylüyor.

Bilim insanları, erken yatan insanların bünyelerinin bir güç kaynağı olarak yağı daha fazla kullandığını ve çoklukla daha geç uyuyanlara nazaran gün içinde daha faal olduklarını belirtiyor.

Çalışmada yer alan Prof Steven Malin ve takımı; 51 obez orta yaşlı yetişkini, uyku ve aktivite alışkanlıklarına ait bir ankete verdikleri cevaplara bağlı olarak erken uyuyanlar ve gece kuşları olarak ayırdı. Gönüllülerin bir hafta boyunca aktivite modellerini izlendi ve bedenleri dinlenirken yahut bir koşu bandında antrenman yaparken test edildi.

SİRKADİYEN RİTİMLERE DİKKAT ÇEKTİ

Araştırma takımı, gece erken yatan bireylerin insülin hormonunun kan düzeylerine nasıl daha hassas olduğunu ve hem dinlenme hem de antrenman sırasında gece geç yatan şahıslara nazaran daha fazla yağ yaktıklarını gözlemledi. Gece kuşları insüline daha az hassas oldukları üzere bedenleri bir güç kaynağı olarak yağ yerine karbonhidratları tercih ediyordu.

Malin, iki kümede metabolizma farklılıklarının neden görüldüğünün net olmadığını söyledi, lakin insanların beden saatlerini yöneten sirkadiyen ritimlerde bir uyumsuzluk olabileceği ihtimali üzerinde durduğunu belirtiyor:

“Eğer bir kişi gece kuşu ise, geç yatmayı tercih edebilir, fakat yeniden de işe gitmek yahut çocuk bakmak için erken kalkmak zorunda kalıyorsa, bu onu beden saatiyle uyumsuz olmaya zorlayabilir.”

Çalışma vardiyalı çalışma sisteminin sıhhate ziyanlarını da tekrar gündeme getiriyor. Malin, “Doğayla uyumsuz bir zamanlama nizamını teşvik edersek, sıhhat riskleri artabilir” dedi.