Boğaziçi Üniversitesi’nde LGBTİ+ içerikli sinemaların gösterimi engellendi

Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü’nün düzenlediği Açık Hava aktiflikleri kapsamında gösterilmesi planlanan “Benim Çocuğum”, “Laurence Anyways” ve “Go” sinemalarının gösterimi, okul idaresi tarafından rastgele bir münasebet gösterilmeden engellendi.

‘DAHA EVVEL OKULDA TEKRAREN GÖSTERİLEN SİNEMASI GÖSTERMEMİZE MÜSAADE VERİLMİYOR’

Filmlerin yazılı bir karar iletilmeksizin engellendiğini belirten Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada şu tabirleri kullandı:

“Daha evvel LGBTİ+ temalı olması ve LGBTİ+’ya özendirdiği gerekçesiyle engellenen etkinliklerimiz olmuştu. Ayrıyeten yakın vakitte misyonuna iade edilen Can Candan hocamızın direktörlüğünü yaptığı ve daha evvel okulumuzda tekraren gösterilen LGBTIQ+ temalı ‘Benim Çocuğum’ sinemasını göstermemize müsaade verilmiyor.

T.C. Kültür Bakanlığı tarafından onaylı olmasına karşın bu sinema sinemaları ve belgesellerin okulumuzda gösteriminin yapılmasının engellendiğini tüm kamuoyuna duyururuz!”

Kulübün bugün planlanan gösterimlerinden birincisi olan “Duvarlar” sinemasının gösterimi, bu akşam 20.30’da Güney Meydan’da yapılacak.