CHP ve UYGUN Parti ortasında, “adaylık” ve “HDP’li bakan” tartışmasıyla başlayan tansiyon “6’lı masa krizine” döner mi?

Getty Images

Gerek CHP, gerekse ÂLÂ Partiler, bundan sonraki süreçte de 6’lı masada yer alan siyasi partiler ortasında bu cins tartışmalar olabileceğini lisana getiriyorlar.

Ancak her iki partide de kimse, “masayı bozma”, “masanın dağılması” üzere bir olasılığa talih tanınmıyor. Bunun nedeni olarak da “Çünkü 6 siyasi parti biliyor ki, 6’lı masayı bozan siyasetin çöplüğüne gider” öngörüsü gösteriliyor.

CHP ile ÂLÂ Parti ortasındaki en değerli sorun alanlarından birisini “cumhurbaşkanı adaylığı” konusu oluşturuyor.

CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu’nun 6’lı masanın ortak adayı olma niyetini artık güzelden güzele ortaya koyması ve hatta üzerinde uzlaşma olması halinde “adaylığa hazır” olduğunu açıklamasına,  ÂLÂ Parti aralıklı duruyor. Hatta partiden sıkça “kazanacak aday” olması gerektiği iletisi geliyor.

İYİ Parti’de CHP’li Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’ın aday olması halinde kazanacağı görüşü hâkim. 

“YAVAŞ’I SOKAK İSTİYOR, ADAY OLMAYACAKSA SOKAK İKNA EDİLMELİ”

Getty Images

İYİ Partililere nazaran Akşener’in yurt seyahatleri, vilayet, ilçe liderleri ile yaptığı toplantılar dahil, sokağın talebi Mansur Yavaş.

Eğer aday olmayacak yahut gösterilmeyecekse de ‘sokak ikna edilmeli’ diyorlar:

“Sokak, Kemal Beyefendi olmaz, Mansur Beyefendi olur, diyor. Bize gelen talep bu türlü. Biz Yavaş demiyoruz, vatandaş diyor. Yavaş’ın adaylığı Kemal beyefendiye bağlı, olmaz derse aday olamaz.

“Yavaş’ın neden aday olmadığının vatandaşa düzgün anlatılması lazım. Kemal Beyefendi bu mevzuda bir adım atarsa ya da Yavaş neden aday olmadığını açıklarsa bizim itirazımız olmaz. Lakin vatandaşın da bunu görmesi lazım.”

İYİ Parti’de, Kılıçdaroğlu’nun şimdi aday olmadığı, adaylığını masaya getirmeden de, parti olarak olumlu-olumsuz bir görüş bildirilemeyeceği belirtiliyor. 

Kılıçdaroğlu’nun adaylığını gündeme getirmesi halinde ise Akşener’in tek başına karar vermeyeceği, mevzuyu yetkili organlarına götüreceğine dikkat çekiliyor. 

CHP: TÜRKİYE’Yİ OLAĞANLAŞTIRACAK KİŞİ KILIÇDAROĞLU

CHP’liler, Kılıçdaroğlu’nun belediye liderlerinin adaylığı konusundaki tavrını “görevlerine devam etmelerini istiyorum” diyerek net olarak açıkladığını, buna karşın GÜZEL Parti’nin ısrarının manalı olmadığı savunuyor.

Bu açıklama üzerine İstanbul  Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun “adaylık” konusunu gündeminden çıkardığına dikkat çeken parti kaynakları, İstanbul Vilayet Örgütü’nün geçen hafta sonu Abant’ta yaptığı toplantıda, “Genel liderin başarılı olması için elimizden gelen her şeyi yapacağız” iletisiyle bu tavrını net ortaya koyduğunu tabir ediyorlar.

Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’ın adaylık konusunda hala net bir açıklama yapmaması da tenkit konusu.

Parti kulislerinde, “Belki de çoğunlukla genel siyasete girmediği için şimdiye kadar bu türlü bir açıklama yapmadı. Herhalde önümüzdeki günlerde bu hususta kendisi bir açıklama yapacaktır” yorumu yapılıyor. 

Son kamuoyu anketlerine nazaran Kılıçdaroğlu’nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la aşağı üst tıpkı oy oranına sahip olduğu, hatta kimi anketlerde 1-2 puan önde göründüğü belirtilerek, adaylığın netleşmesi halinde ortanın açılacağı savunuluyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri İmamoğlu’nun adaylık süreci de buna örnek gösteriliyor:

“Binali Yıldırım karşısına İmamoğlu çıktığında, negatif algı oluştu ve kimse baht tanımadı. Ancak ne vakit ki aday olarak alana indi, Yıldırım’ın oyları bir artıyorsa, İmamoğlu’nun 5 arttı ve sonuç ortada. Genel Başkan’ın adaylığı açıklandığında, başında Yavaş mı olsun, İmamoğlu mu olsun diye soru işareti olanların hepsi Kılıçdaroğlu’na dayanak verecek.”

CHP kurmayları 6’lı masanın, Erdoğan üzere bir cumhurbaşkanı istemediğine dikkat çekerek, “Amacımız güçlendirilmiş parlamenter sistemse, bu süreci yönetecek bir bireye gereksinimimiz var. Biz Türkiye’yi olağanlaştıracak birini arıyoruz, o da bize nazaran Kemal Kılıçdaroğlu’dur” görüşünü lisana getiriyorlar. 

“HDP’Lİ BAKAN” KELAMLARI TABANA İLETİ MI?

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in, iktidar olmaları halinde “HDP’ye de bakanlık verilebileceği” açıklaması, GÜZEL Parti’nin çok sert reaksiyonuna neden oldu.

Başta Kılıçdaroğlu olmak üzere CHP yöneticilerinin Tekin’in kelamlarının “parti görüşü olmadığı” tarafındaki açıklamalarına rağmen GÜZEL Parti Genel Lideri Meral Akşener, Tekin’in CHP’nin “kilit taşlarından biri” olduğunu ve partisinin görüşlerini belirttiğini tabir etti.

Geçmişte iki parti ortasında yaşanan krizli hususlarda “telefon diplomasisi” devreye girerken, bu olay üzerine önderler ortasında bir temas olmaması da dikkat çekti. 

CHP’lilere nazaran YETERLİ Parti’nin bu mevzudaki sert tavrının altında, “seçim hesabı” yatıyor.

CHP kurmayları, iki parti ortasındaki oy geçişkenliğinin yüksek olduğuna dikkat çekerek, bilhassa ulusalcı seçmenlere “6’lı masadayız ama biz CHP’den farklıyız, HDP’ye mesafeliyiz” bildirisi vererek tabanını büyütme hesabı yapmış olabileceği yorumu yapılıyor. 

 “HDP, 6’LI MASANIN ADAYINI ENFEKTE EDER”

Getty Images

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, HDP’ye karşı tavrını “HDP’nin olduğu masada biz olmayız. Bizim olduğumuz masada da HDP olmaz” kelamlarıyla lisana getirmişti. ÂLÂ Parti, bu yaklaşımını “ortak cumhurbaşkanı adayı” konusunda da sürdürme eğiliminde. 

Parlamento seçimlerine dönük mevcut iki ittifak içinde yer almayacağını açıklayıp, üçüncü ittifak kararı alan HDP, “ortak cumhurbaşkanı adaylığı” konusunda ise müzakerelere açık olacaklarını duyurmuşlardı. 

HDP’nin kendi adayını çıkarması gerektiğini savunan birtakım parti yöneticileri, münasebet olarak da “İYİ Parti tabanının HDP’nin destekleyeceği bir adaya reaksiyon gösterebilecek olmasını” gösteriyorlar:

“HDP aday çıkarmazsa, 6’lı masanın adayını enfekte etme durumu olabilir. Mesela HDP çıkıyor,  belediye liderleri ile ilgili hak argüman ediyor. Bu liderler CHP rozeti taşıyor.

“Ayrıca, HDP, aday çıkarmıyoruz Kemal Bey’i destekliyoruz derse, bizim seçmen sandığa gitmeyebilir yahut oy vermeyebilir, ya da çok keskin olanlar karşı tarafın adayını destekleyebilir. Bu risk.”

HDP’nin aday çıkarması halinde seçimin ikinci cinse kalacağını düşünen GÜZEL Partililer, seçmenin mecburî olarak iki adaydan birine oy vereceği için sorun yaşanmayacağı görüşünde. 

CHP: BİRİNCİ TIPTA ALINABİLİR

CHP ise seçimlerin ikinci çeşide kalmasını riskli buluyor. HDP’nin Kılıçdaroğlu’na takviye verme eğiliminde olduğu ve bunun da birinci cinste seçimin rahat alınacağı manasına geldiği belirtilirken, “ikinci tur” konusunda şu çekince lisana getiriliyor:

“Adayda ortaklaşma olursa, seçim birinci çeşitte alınır. İkinci tipe da kalsa kazanılır lakin Türkiye siyasi tarihinde iki turlu seçim yok. Bildiğimiz tek turlu seçimle bu işi bitirelim.”

“MASAYI BOZAN, SİYASET ÇÖPLÜĞÜNE GİDER”

Gerek CHP, gerekse UYGUN Parti kulislerinde, iki parti ortasında bir çok hususta görüş ayrılığı olmasına rağmen, bunun 6’lı masada bir krize yol açmayacağı yahut iki parti ortasında yol ayrımı manasına gelmeyeceği söz ediliyor.  

CHP’li üst seviye bir yönetici, bundan sonraki süreçte de 6’lı masada yer alan siyasi partiler ortasında bu cins tartışmalar olabileceğini, lakin kimsenin “masayı dağıtma” sorumluluğunu üstlenmeyeceğini tabir ediyor:

“Bu masayı, bugün Gürsel Tekin’in açıklamaları yahut bir öbür kişinin açıklamaları olur; dağıtamaz. Zira 6 siyasi parti biliyor ki, 6’lı masayı bozan,  siyasetin çöplüğüne masraf.

“Herkes sorumluluğunun şuurunda hareket edecektir. Biz farklı partileriz, programlarımız ideolojimiz farklı. Lakin birleştiğimiz yer demokratik parlamenter sistem, adalet, özgürlük.”

Bu yaklaşım UYGUN Parti için de geçerli. Akşener’in bir yakın kurmayına nazaran, masadaki öbür partilerle olsa bile CHP ile GÜZEL Parti  ortasında bir yol ayrımı yaşanmaz:

 “CHP ile UYGUN Parti’nin işbirliği toplumda büyük bir sinerji yarattı ve umut haline geldi. Masada yer alan iki ana gövde parti ortasında bir sorun olmaz, en azından bizden yana olmaz.”