CHP’den sıhhat sistemi raporu: Alarm veriyor

Türkiye genelinde hastanelerde yaşanan meseleleri derleyen CHP Genel Lider Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi bir rapor hazırladı. İlgezdi, “Ülkemizi her durumda felakete sürükleyen iktidar sıhhat alanında da Cumhuriyet’imizin tüm kazanımlarını heba etmekte, tabibi da hastayı da mağdur etmektedir” dedi.

ANKA’nın haberine nazaran, İlgezdi tüm Türkiye’de yapılan bu araştırmaya ait, “Yaptığımız çalışmada birçok vilayette ve ilçede, bilhassa cerrahi branşlarda tabip yetersizliği saptanmış, tıbbi gereç yetersizliğinden kimi ameliyatların yapılamadığı anlaşılmıştır. Bayan doğum uzmanından, onkoloji uzmanına, genel cerrahi uzmanından, KBB uzmanına, çocuk yan kol uzmanlarından, erişkin iç hastalıkları yan kol uzmanlarına kadar birçok branşta önemli eksiklikler yaşanmaktadır. Türkiye AKP iktidarında ve onun yapıtı olan Sıhhatte Dönüşüm Programı ile poliklinikleri kapattıran, hekim bulunamayan, paran kadar sıhhat hizmeti aldığın, hatta doktora diplomasını yırttıran bir hale geldi. Ülkemizi her durumda felakete sürükleyen iktidar sıhhat alanında da Cumhuriyet’imizin tüm kazanımlarını heba etmekte, hekimi da hastayı da mağdur etmektedir” tabirlerini kullandı.

İlgezdi’nin CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na sunduğu raporda yer alan tespitlerden kimileri şöyle:

“????Ülkemizdeki en büyük 4’üncü vilayet olan Bursa’da Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde vazifeli öğretim üyelerinden biri uzun periyodik raporlu, oburu de istifa ederek bir vakıf üniversitesine geçtiği için çocuk onkoloji kliniği süreksiz tahlillerle yönetilmeye çalışılıyor, hastalar mağdur.

????Burdur Devlet Hastanesi’nde anjiyo ünitesi olmadığı için kalp krizi şikayetiyle hastaneye başvuranlara lisan altı hapı verilip, Isparta’ya sevk ediyor. Hastalar yolda vefat edebiliyor.

???? Çanakkale Devlet Hastanesi’nde çocuk kardiyoloji kısmı yok. Çan ilçesinde kardiyoloji, nöroloji, göğüs hastalıkları, KBB, enfeksiyon kusurlukları, beyin cerrahisi, radyoloji kısımlarında hekim bulunmamaktadır.

????Hakkâri’de gastroenteroloji, kalp-damar cerrahı, çocuk ağır bakım ünitesi yok. Çocuklar 4 saat uzaklıktaki Van’a götürülmektedir. Çatışma bölgesi olmasına karşın plastik cerrahi uzmanı yok. Yanık ünitesinde bugüne kadar tedavi edilmiş rastgele bir hasta yok.

????İstanbul Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Endokrin kısmının tabipleri gittiği için kısım kapandı. Gaziosmanpaşa Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nde romatoloji kısmı tabibi ayrıldı ve kısım kapandı. Okmeydanı Ağız ve Diş Sıhhati Hastanesi’nde tüm ortodonti uzmanları istifa etti ve kısım hizmet vermiyor.

????Kars’ta, birçok kısım tabip olmadığı için kapalıdır. Onkoloji kısmı kurulduğundan beri hiç tabip gelmemiş ve 7 yıl evvel Milyon dolara alınan aygıtlar çürümeye terkedilmiştir.

????Tokat, çocuk cerrahisi kısmı, alerji ve algoloji kısmı, romatoloji, hematoloji nükleer tıp kısımları kapalıdır. Çocuk kardiyoloji uzmanı vilayette hiç yok.” (HABER MERKEZİ)