CHP’li 11 büyükşehir belediye liderinden ortak açıklama

CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Lideri olarak Tekirdağ’da bir ortaya geldi. Toplantı sonrası 11 lider kamuoyuna ortak bir basın açıklaması yaptı.

CHP’li 11 büyükşehir belediye lideri, Tekirdağ’da bir ortaya gelirken, partinin klasik hale gelen ‘Büyükşehir Belediye Liderleri Buluşması’nın 11’incisi gerçekleştirildi.

Buluşmaya CHP Mahallî İdarelerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun ile Tekirdağ Büyükşehir Belediye Lideri Kadir Albayrak, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar, Aydın Büyükşehir Belediye Lideri Hasret Çerçioğlu, Hatay Büyükşehir Belediye Lideri Lütfü Savaş, Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Osman Gürün, Mersin Büyükşehir Belediye Lideri Vahap Seçer, Eskişehir Büyükşehir Belediye Lideri Yılmaz Büyükerşen, Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek katıldı.

Toplantının akabinde yapılan açıklama şöyle:

*Büyükşehir Belediye Liderleri olarak tertipli aralıklarla gerçekleştirdiğimiz toplantılarımız için bu sefer “Marmara’nın İncisi, Mavi Gözlü Kent” Tekirdağ’da bir ortaya geldik.

*Toplantımızda, ülkemizin içinde bulunduğu mevcut ekonomik tablo, tarım ve hayvancılığa cazibe kazandırılması noktasında kırsal kalkınmada lokal idarelerin rolü, su kaynaklarının verimli kullanımı ve etraf kirliliğinin önlenmesi, besin güvenliğinin sağlanması, global iklim değişikliğiyle çaba ve geleceğimiz için yeni jenerasyon eğitim modelleri hakkında fikir alışverişinde bulunduk.

*Bu çerçevede Cumhuriyetimizin birinci yıllarındaki büyük kalkınma atılımının yapı taşı olan İzmir İktisat Kongresi çalışmaları ele alınırken, İzmir Büyükşehir Belediye Liderimiz Sayın Tunç Soyer de “İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi” çalışmaları hakkında sunum gerçekleştirdi.

*Ülkemiz iktisadında yaşanan ağır tablonun vatandaşlarımıza olan yansıması ve maliyeti her geçen gün artmaktadır.

*Belediyelerimiz de bu ağır şartlar nedeniyle ekonomik açıdan önemli problemler yaşamakta, dertler çekmektedir.

*Tüm bu sorun ve ıstıraplara karşın kurumlarımız, vatandaşlarımızın yaşadıkları kasvetleri taban seviyeye indirmek için hiçbir fedakârlıktan kaçınmamaktadır.

*Cumhuriyet tarihimizin en ağır ekonomik şartları yaşamasına, maliyetlerin her gün katlanarak artış göstermesine rağmen; ekmek, ulaşım ve su üzere temel bahislerde öbür masraf kalemlerimizden tasarruf ederek halkımızın yanında olduk, olmaya devam ediyoruz.

*Büyükşehir Belediyelerimiz, bir yandan halkçı idare modelini uygularken bir yandan da yatırım ve hizmetlerini aksatmadan büyük bir şevkle sürdürmektedir.

*Bu hizmetlerin kıymetli kısmı ise sanayi dayanakları, kırsal kalkınma atılımları ve toplumsal belediyecilik uygulamalarından oluşmaktadır. İnanıyoruz ki bu şiddetli süreci aşmanın yolu dayanışma ve üretimden geçmektedir.

*Toplantımızca ayrıyeten sıhhat çalışanlarımızın son periyotta gitgide artan mesleksel sıkıntılarını ele aldık.

*Halk sıhhati için büyük bir özveriyle hizmet veren çok kıymetli sıhhat çalışanlarımızın özlük haklarının uygunlaştırılması ve sıhhatte şiddetle çabayla ilgili yasal düzenlemelerin bir an evvel yapılması konusunda davette bulunuyoruz.

*Toplantımız vesilesiyle milletimizin bağımsızlık ve hürriyet sevdasının son vesikası olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı şimdiden kutluyor, başta Ulu Lider Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi şükran ve minnetle anıyoruz.

*Tarihimizden aldığımız aziz sorumlulukları geleceğimize dair kaç umutlarla bütünleştirmeye, bugüne dek olduğu üzere bundan sonra da çok çalışmaya ve orta vermeksizin üretmeye devam edeceğiz.