Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Lviv’de kritik bildiri: Yeni bir Çernobil yaşamak istemiyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski’nin davetine icabetle günübirlik çalışma ziyareti için Ukrayna’da. Ukrayna Devlet Lideri Zelenski ile bir ortaya gelen Erdoğan daha sonra BM Genel Sekreteri Guterres’in de yer alacağı üçlü tepeye katıldı. Yaklaşık 40 dakika süren tepe sona erdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye-Ukrayna-BM Tepesi sonrasında yaptığı açıklamalardan satır başları;

İş birliğimizi, dayanışmamızı mevcut kaideler altında ilerletme imkanlarını ele aldık. Alışılmış yaklaşık 6 aydır devam eden savaş, görüşmelerimizin ana konusunu teşkil etti. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine takviyemizi bu vesileyle bir kere daha vurguladık.

Yaşanan can kayıplarından duyduğumuz derin üzüntüyü bir sefer daha söz ettik. Dün gece Harkiv’de bir yurda yönelik gerçekleştirilen 9 sivilin öldüğü, 35 kişinin yaralandığı füze saldırısı için de ülkemiz ve milletimiz ismine taziyelerimi ilettim.

Yeni bir Çernobil yaşamak istemiyoruz. Türkiye olarak bir taraftan çatışmaların diplomatik tahlille sona ermesi için gayret harcarken öbür taraftan da Ukraynalı dostlarımızın yanında olduk ve olmaya da devam ediyoruz.

Savaşın başından bu yana Ukrayna halkının acil insani gereksinimlerini karşılamak gayesiyle 98 tırlık insani yardım materyali sevk ettik.

325 bine yakın Ukraynalıya süreksiz olarak ülkemizde konut sahipliği yaptık. Ukrayna’daki kurallar olağana dönünceye kadar konuk etmek üzere 1099 yetim ve 408 refakatçisinden oluşan toplam 1507 kişiyi ülkemizde kabul ettik.

Haberin Detayları Geliyor…

Son dakika gelişmelere anında ulaşmak için Haber7 uygulamasını akıllı cihazlarınıza (iOS, Android) kurabilir, Twitter’da @Haber7 hesabını takip edebilirsiniz.

App Store Google Play Takip Et