Dolar Euro’yu geçti, Amerikalı turistler Paris butiklerine akın etti

Euro/dolar paritesinin 20 yıldır birinci defa 1’in altına gerilemesiyle Amerikalı turistler alışveriş için Avrupa’daki lüks mağazalara atak etti.

TL’deki kıymet kaybı Türkiye’ye gelen yabancılar için fiyat avantajı yaratırken, emsal bir durum Avrupa’da Amerikalılar için yaşanıyor.

Euro, dolar karşısında kıymet kaybederken Amerikalı turistler Fransa’nın başşehri Paris’teki mağazalara hamle ediyor.

Reuters’ın haberine nazaran pek çok ABD’li Euro/dolar paritesinin düşmesiyle hayli cazip hale gelen lüks Avrupa mağazalarının tadını çıkarıyor.

Avrupa Birliği’nin (AB) para ünitesi Euro, yılbaşından bu yana ABD doları karşısında yüzde 12’ye yakın bedel kaybı yaşadı.

‘EURONUN ZAYIFLAMASI HARCAMAYA TEŞVİK EDİYOR’

ABD’nin Kolorado eyaletinde yaşayan 49 yaşındaki Shawna Wilson hem kızı hem de kendisi için Paris’teki lüks La Samaritaine mağazasından elbise aldığını belirtiyor. Fiyatların indirime girmiş üzere hissettirdiğini söyleyen Wilson, Euro’nun kıymet kaybetmesinin harcamaya teşvik ettiğini tabir ediyor.

Florida eyaletinin Delray Beach kentinde yaşayan 70 yaşındaki Cherly Penn de Louis Vuitton, Chanel ve Gucci üzere markaların yer aldığı Paris’in Montaigne Caddesi’ni ziyaret edenler ortasında.

“Caddeye yeni geldik, bu yüzden alışveriş çılgınlığına yeni başladık” diyen Penn, “Euro ve doların eşit olmasını seviyorum, bu yüzden tam olarak ne harcadığımı biliyorum” diye ekledi.

HEM HARCADI HEM 8 BİN DOLAR TASARRUF ETTİ

TikTok fenomeni Jennifer Groner ise Euro’nun dolar karşısında baskı altında olduğu nisanda Paris’e gelenlerden. Groner, “Fiyat tasarrufu açısından hiç bu türlü bir şey görmedim” diyerek fikirlerini lisana getiriyor.

Groner, Paris’teki Hermes mağazasından Birkin çanta aldığını ve lüks esere ABD’de ödeyeceğinden 4 bin dolar daha az verdiğini söyledi. Prada, Dior, Louis Vuitton ve Chanel’den de birçok eser satın alan Groner, hesaplamalarına nazaran ABD fiyatlarına kıyasla toplam 8 bin dolarlık tasarruf sağladığını belirtiyor.


FİYATLARA DÜZENLEME GELEBİLİR

Lüks markalara yönelik gelişmeleri takip eden pursebop.com’un kurucusu Monika Arora, markaların bir vadede fiyatlara “düzen vereceğine” inandığını söyledi.

Chanel, mayısta kur dalgalanmalarını, bilhassa Euro’nun zayıflığını ve enflasyonu hesaba katmak için temmuzda fiyat artışı uygulayabileceğini açıklamıştı.

ABD’LİLER LÜKS DALI İÇİN ÖNEMLİ

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle artan güç fiyatlarının Avrupa Birliği’ni uzun periyodik bir ekonomik krize sürükleyebileceği kaygısıyla Euro, 13 Temmuz Çarşamba günü 20 yıldır birinci kere 1 doların altına düşmüştü.

İngiltere merkezli finans kümesi Barclays’in analistlerine nazaran zayıf Euro, bilhassa Amerikalı turistler için büyük bir çekim noktası yaratıyor. ABD’li müşteriler bu çekim sayesinde ikinci çeyrekte Avrupa lüks mal kesimi için değerli bir büyüme faktörü oldu.

İsviçre merkezli banka UBS’nin analistleri Amerikalıların talebinin artmasının haziranda Avrupa’da turizm harcamalarında geçen yıla kıyasla kaydedilen 4 katlık artışa katkıda bulunduğunu söyledi.

Pek çok kişinin Covid-19 salgınını denetim altına almak gayesiyle uygulanan karantina uygulamaları sırasında biriktirdiklerini harcamasıyla lüks kesimi pandemiden aldığı hasarları süratli bir halde telafi etti.

ÇİNLİLERİN YERİNİ AMERİKALILAR DOLDURUYOR

Ancak dünyanın en büyük lüks eser pazarı Çin’deki satışlar bu yıl düştü. Bunda yeni Covid-19 dalgasına karşı uygulanan karantina tedbirleri nedeniyle mağazaların kapanması, talebin daralması ve Çinli turistlerin Avrupa’da daha fazla harcama yapması tesirli oldu.

Pandemi öncesinde Avrupa’da lüks satışlardaki artışın ana kaynağı olan Çinli ziyaretçilerin eksikliğini Amerikalılar dolduruyor, bu da kayıpların telafi edilmesine katkı sağlıyor.

EN ÇOK FRANSA YARAR SAĞLADI

Lüks eser şirketleri Richemont ve Burberry cuma Avrupa’da daha yüksek satışlar bildirdi. Bu, markaların Çin’de yaşadıkları yüzde 30’dan fazla düşüşü Avrupa’da toparladığını gösteriyor.

Öte yandan turistlerin istekli alışverişlerinden en çok Fransa faydalandı.

UBS analistlerine nazaran haziranda Fransa’da turistlere yapılan satışlar yükseldi ve 2019’daki düzeyin yüzde 11,3 altına geldi. Kendi iç pazarlarında büyük riske sahip olan Fransız lüks markaları için satışların artması olumlu bir işaret.