Dolar Uzmanı Selçuk Geçer’den “Yüzde 100 kırılma” uyarısı! Büyük çöküş kapıda

Temmuz ayında dış ticarette yüzde 147’lik bir artışın yaşandığını söz eden Selçuk Geçer, bunun dolara olan muhtaçlığı da artıracağını söyledi. Dolarda büyük kırılmaların yaşanacağını belirten Geçer, dolar kıtlığına dikkat çekti.

DOLAR KITLIĞINA DİKKAT ÇEKTİ

İhracat ile ithalat ortasındaki makasın her gün arttığını belirten Selçuk Geçer, ihracatı artırmak için doları düşürmeye çalıştıklarını tabir ederek, dış ticaret açığının daha da arttığını kaydetti. Dolara olan muhtaçlığın artacağını söyleyen Geçeri “Dolar kıtlığı oluşacağını ve dolarda büyük bir kırılma ile karşı karşıya olduğunu bize gösteriyor” dedi.

DÖVİZE MUHTAÇLIĞA ARTACAK

Dış ticaret açığının kapatılması için dövize muhtaçlık olduğunu kaydeden Geçer, “Türkiye’den para kaçışı da var. Kredi notlarımız patır patır düşürür. Ekonomik krizden ekonomik krize koşarsınız. Merkez bankasının faiz indirmesinin nedeni buydu.” sözlerini kullandı.

YÜZDE 100 KIRILMA YAŞANABİLİR

Dolar kıtlığına vurgu yapan Geçeri yüzde 100’lük bir kırılma ile karşı karşıya kalındığını söyleyerek, “Bu dış ticaret açığı ile bu kısa vadeli borçlarla dolar kıtlığıyla önümüzdeki çok agresif hareketleri görebiliriz. Yükselmelerden bahsetmiyorum. Net bir kırılma ile karşılaşabilir. yüzde 100’lük bir hareket gelebilir. Bu kaçınılmaz.” yorumunda bulundu.