Edirne’ye Bulgar akını: Adım atacak yer kalmadı

Edirne’ye alışveriş için gelen Bulgaristan vatandaşlarının sayısı her geçen gün artıyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’ye girişlerinde pasaport zorunluluğunun kaldırılmasını fırsata çeviren Bulgarlar, artık daha fazla Edirne’ye gelmeye başladı.

Sabahın erken saatlerinde kente akın Bulgarlar, soluğu Ulus Pazarı’nda aldı. Giysiden züccaciyeye tüm muhtaçlıklarını Edirne’den karşılayan Bulgarlar, aldıklarını taşımakta zahmet çekti. Pazarda adım atacak yer kalmazken, kentin çabucak hemen her noktasında da Bulgar plakalı araçlar görüldü.  

“BULGARLAR BİZE CAN SUYU OLDU”

Bulgarların alışveriş cenneti haline gelen Edirne’de, esnafın yüzü de gülüyor. Müşterilerinin yüzde 90’ını Bulgaristan vatandaşlarının oluşturduğunu anlatan esnaf, alışveriş turizminin devam etmesini istiyor. Kimlik ile girişlerin esnafa can suyu olduğunu vurgulayan Mehmet Yıldırım, “Alışverişler çok hoş oluyor. Uygun ki bu türlü bir şey çıkarttılar, her şey çok hoş çok mutluyuz. Daha çok gelmeye başladılar. Kalabalık var inşallah daha çok gelmeye devam eder. Giysiden, besine her şeyi alıyorlar” biçiminde konuştu.

“GIDADAN DOKUMACILIĞA HER ŞEYİ EDİRNE’DEN ALIYORUZ”