Elektrik şirketlerine sokaktan para yağıyor

Elektrik dağıtım şirketlerine sokak aydınlatma hizmeti için, kâr hissesi ve dağıtım bedeli ismi altında aktarılan para bu yıl, 2 milyar 114 milyon TL’ye çıkacak. Geçen yıl bu fiyat 1.4 milyar liraydı.

Elektrik dağıtım işini özelleştirme yoluyla devletten alan şirketlere sokak aydınlatmasından adeta para yağıyor. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İdare Şurası Üyesi Mehmet Özdağ, elektrik dağıtım şirketlerine sokak aydınlatma hizmeti karşılığında kâr hissesi ve dağıtım bedeli ismi altında ödenen paranın 2 milyar 114 milyon liraya çıktığını hesapladı. Geçen yıl bu fiyatın 1.4 milyar lira olduğunu belirten Özdağ, halkın cebinden çıkan paranın bir yılda inanılmaz arttığını söyledi.

YÜZDE 27 ZAM

Özdağ, 2021 yılında sokak ve park üzere genel alanların aydınlatılması için 5.4 milyar kilovatsaat elektrik gücü tüketildiğini bildirdi. Son bir yılda elektrik dağıtım şirketlerine ödenen genel aydınlatma dağıtım ünite fiyatına yüzde 27 artırım yapılarak 26 kuruştan 33 kuruşa çıkarıldığını belirten Özdağ, 2022’de tüketimin artmadan tıpkı seviyede gerçekleşmesi halinde bile dağıtım şirketlerine ödenen kâr hissesinin 54 milyon liradan 329.5 milyon liraya çıkacağını söyledi.

DAĞITIM BEDELİ

Özdağ, elektrik şirketlerine kâr hissesi dışında tarife üzerinden bir de dağıtım bedeli ödendiğini, 2021 yılında 1 milyar 406 milyon TL tutan bu bedelin 2022 prestijiyle 1 milyar 785 milyon liraya ulaşacağını bildirdi. Özdağ, “Kâr hissesi ve dağıtım bedeli ismi altında elektrik dağıtım şirketlerine aktarılan para 1 milyar 460 milyon TL’den, 2 milyar 114 milyon TL’ye çıkacaktır” dedi.

‘Halkın cebinden para aktarılıyor’

Mehmet Özdağ, elektrik şirketlerine genel aydınlatma hizmeti için yaptıkları bakım, tamir ve personellik sarfiyatları ile yasal kârlarının aslında ödendiğini belirtirken, “Elektrik dağıtım şirketlerine sermaye transferi yapmak için her fırsat değerlendirilmekte, halkın cebinden bu şirketlere oluk oluk para aktarılmaktadır” tenkidinde bulundu.