Gültekin Uysal’dan Yassıada reaksiyonu: ‘Daha fazla ihanet etmeyin’

Demokrat Partili (DP) isimlerin yargılanmasının yapıldığı tarihi Yassıada, AKP iktidarı tarafından evvel “Demokrasi Müzesi” yapılmak istenmiş lakin sonra adaya 125 odalı Katre Island Hotel, 30 betonarme bungalov, 600 kişilik konferans salonu, 1200 kişilik cami, müze, stant salonu, sembolik deniz feneri inşa edilmişti.

Ada bugünlerde ziyan ettiği gerekçesiyle kamuya devredilen 5 yıldızlı Katre Island Hotel’e “yatırımcı arayışıyla” tekrar gündeme geldi. Yassıada yargılamalarının son şahitlerinden olan Hüsamettin Cindoruk, duruma reaksiyon göstererek “Demokrasinin gömüldüğü yerin ismini, ‘Demokrasi Adası’ koydular. 5 yıldızlı otel dikip, sayfiye yeri yaptılar, utanıyorum” yansısını göstermişti.

Cindoruk’un akabinde bir reaksiyon de DP Genel Lideri Gültekin Uysal’dan geldi. “AKP’nin geçen yıl her türlü ikaza rağmen bir rant projesi olarak yaşama geçirilen Yassıada’da çuvalladığını” lisana getiren Uysal, şunları söyledi: “AKP iktidarı ve genel lideri Erdoğan’a seslenelim: Bu garabeti durdurun. Esasen demokrasi ve adalet çizgisinde değerlendirince isimlerinin lisanınızdan dökülmesi saçma olan o abide isimlere daha fazla ihanet etmeyin.”