Güney Kore, bir yılda turizmde %128’lik artış yakaladı

Yaz aylarının gelmesiyle global turizm dalı tekrar ivme kazanırken, farklı bir ülkeye seyahat planlayanların tatil rotasında kültürel ve toplumsal zenginlikleriyle öne çıkan Güney Kore de yer alıyor. Bilhassa pandemi kısıtlamalarının akabinde turizme tekrar açılan ülke, son aylarda ziyaretçilerin uğrak noktası oluyor. Mayıs 2021’de yaklaşık 75 bin turisti ağırlayan Güney Kore, bir yılda %136 artış kaydederek bu yılın birebir ayında 176 bine yakın turiste mesken sahipliği yaptı.

Uzakdoğu’ya ilişkin karakteristik özellikler taşıması ve dört mevsim seyahat edilebilir olması sebebiyle Güney Kore’nin cazip bir turistik destinasyon olduğunu aktaran Kore Turizm Tertibi İstanbul Ofisi Yöneticisi Hyuncho Cho, mevzuyu şu sözlerle kıymetlendirdi: “Güney Kore, tüm dünyadan turistler için kültürel aktivitelerden cümbüşe, ikliminden ihtişamına kadar birçok istikametten ilgi çekiyor. Türkiye ve Güney Kore ortasındaki tarihten gelen güçlü bağların yanı sıra, 1 Nisan 2022’de vize muafiyetinin tekrar yürürlülüğe girmesi, Türkiye’den konukların bu bölgeyi ziyaret etmesinde itici bir güç oluşturuyor. Biz de sunduğumuz avantajlarla, Güney Kore’nin zenginliklerinin daha çok insan tarafından keşfedilmesi için çalışıyoruz.”

GÜNEY KORE VE TÜRKİYE BAĞLARI 70 YIL ÖNCESİNE UZANIYOR

Türkiye’den Güney Kore’ye ziyaretlerin ağır olmasını toplumsal ve kültürel yapının benzerliğine bağlayan Hyuncho Cho, “Türkiye ve Güney Kore’nin dostluk alakalarının kökleri 70 yıl öncesinde yaşanan Kore Savaşı’na kadar uzansa da iki ülkenin mahalle kültüründen komşuluk münasebetlerine, dayanışmacı yapıdan mutfak kültürüne kadar birçok noktada benzerlik göstermesi Türkiye’den turistlerin bölgeye ilgisini artırıyor. Kore Turizm Tertibi olarak tam da bu yüzden isteyen herkesin dört mevsim Güney Kore’yi ziyaret edebilmesi için Asiana Airlines ve ucuzabilet.com ile bir kampanya hazırladık. 31 Temmuz’a kadar geçerli kampanyada, Güney Kore’ye uçak bileti rezervasyonu yaptıranlara bin TL indirim ve Asiana Hava Yolları’ndan özel fırsatlar sunuyoruz. Bu sayede yerli turistlerin Güney Kore’nin eşsiz hoşluklarını tanımaları için yeni yol haritaları ve tecrübe alanları yaratıyoruz” dedi.

YAZ ADRESİ: GÜNEY KORE

Turistik seyahatlerde her mevsimin başka bir kıymeti olduğuna dikkat çeken Kore Turizm Tertibi İstanbul Ofisi Yöneticisi Hyuncho Cho, Güney Kore’nin yaz aylarını eğlenceli kılmak isteyen turistler için gerçek adres olduğunu belirtti. “Özellikle Seul’de bulunan ünlü gece pazarları, beyaz kumlu plajları ve yöresel mutfak lezzetleri turistlere bu kültürü tanımaları için kapı aralıyor” sözlerini kullandı.

TURİZM KESİMİNDE 4 MEVSİM SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Hyuncho Cho, “Güney Kore, tatil planlarında mevsim ayırt etmeyen herkes için en cazip bölgelerden birini oluşturuyor. Örneğin, sonbaharın dinlendirici serinliğinde yürüyüş yapmak isteyenler için renkli sonbahar yapraklarıyla kaplanmış ulusal parkları kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Ülkenin Gyeongbokgung Kraliyet Sarayı üzere kültürel yerleri da sonbahar seyahatlerine nostaljik bir hava katıyor. Kış aylarındaki kayak tatilleri için Vivaldi Park Kayak Dünyası ya da Phoenix Pyeongchang Kar Parkı üzere yerlere sahip olan ülke, ilkbahar mevsiminde adeta bir görsel şölene dönüşüyor. Biz de bu sıra dışı ülkenin tüm imkanlarını turistler için daha kolay erişilebilir hale getirmek ve yenilikçi, sürdürülebilir turizmin yaratılması ismine çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.