Halis Aygün’ün yerine ÖSYM Başkanlığı’na atanan Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy kimdir?

Son dakika haberi!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı’na Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy atandı.

Kamu İşçi Seçme Sınavı‘nda (KPSS) çıkan soruların, imtihandan evvel bir yayınevinin deneme kitaplarında yayımlandığı argümanları sonrası ÖSYM Lideri Halis Aygün vazifeden alınmıştı.

YEDİİKLİM’DE ARAMA YAPILDI

Devlet Denetleme Kurulu (DDK), 2022 KPSS lisans oturumuna ait argümanlar konusunda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na cürüm duyurusunda bulundu. YÖK‘ten de savlara ait inceleme başlatıldığı bildirildi. DDK’nın cürüm duyurusunun akabinde Ankara Mali Şube takımları, Yediiklim Yayınevi‘nin Kızılay’daki merkezi ile Ostim’deki matbaasında arama yaptı.

PROF. DR. BAYRAM ALİ ERSOY KİMDİR?

Aygün’ün yerine ÖSYM Başkanlığına atanan isim Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy oldu.

Atama kararı Resmi Gazete‘de yayımlandı.

Ersoy, ODTÜ Matematik Kısmı’ndan 1996’da mezun oldu. Doktora ve yüksek lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Kısmı’nda tamamlayan Ersoy, 2012’de doçent, 2017’de profesör unvanını aldı.

Matematik, değişmeli halkalar ve cebirler, küme teorisi ve genellemeler, temel bilimler hususlarında araştırmalar yapan Ersoy’un ulusal ve memleketler arası mecmualarda yayımlanan çok sayıda makalesi bulunuyor.

Ersoy, 2017’den bu yana Italian Journal of Pure and Applied Mathematics isimli bilimsel mecmuada kıymetlendirme şura üyesi olarak vazife yapıyor.

2017-2020 ortasında Yıldız Teknik Üniversitesi Genel Sekreteri ve Rektör Danışmanı olarak vazife yapan Ersoy, 2020’den bu yana birebir üniversitenin Matematik Kısım Başkanlığı misyonunu yürütüyordu.