Her yıl binlerce toplumsal medya hesabı çalınıyor

Sosyal medya siber kadrosu Avengers.co bünyesindeki siber güvenlik uzmanları, son 3 yıl içinde çalınan 10 binden fazla toplumsal medya hesabını geri almayı başardı. Platform, hala birçok şahsa toplumsal medya güvenliği konusunda dayanak veriyor. Avengers.co kurucusu ve yazılım mühendisi Mehmet Burak Torun, toplumsal medya hesaplarının çalınması hadiselerinin son yıllarda arttığını vurgulayarak, kullanıcıların, hesaplarını inançlı tutmak için almaları gereken tedbirleri anlattı.

“ÜÇ YILDA 10 BİNDEN FAZLA TOPLUMSAL MEDYA HESABINI KURTARDIK”

Türkiye’nin en yeterli toplumsal medya ve siber güvenlik uzmanı olarak gösterilen ve bu alanda 57 mükafata layık görülen Mehmet Burak Torun, toplumsal medya siber grubu Avengers.co’nun Türkiye’nin en büyük toplumsal medya siberlik kadrosu olduğuna dikkat çekti. Torun, platform bünyesindeki “beyaz şapkalı hacker grubu” ile çeşitli mükafatlar aldıklarını vurguladı. “Her yıl binlerce toplumsal medya hesabı çalınıyor. Toplumsal medyada siber güvenliğe gereksinimi olan kullanıcılara dayanak oluyoruz” diyen Mehmet Burak Torun, son üç yıl içinde 10 binden fazla toplumsal medya hesabını kurtardıklarını açıkladı.

Kurumların, şahısların iç ve dış siber taarruzlardan korunmasına yardımcı olmak maksadıyla siber güvenlik danışmanlığı hizmetleri verdiklerini söz eden Torun, şöyle devam etti: “Sosyal medya hesap güvenliği son yıllarda büyük bir ehemmiyet kazandı. Zira toplumsal medya hesaplarının çalınma hadiselerinde artış yaşanıyor. Bu hususta bize çok müracaat yapılıyor. Makus niyetli hacker’lar aracılığıyla çalınan toplumsal medya hesapları çeşitli gayelerle kullanılabiliyor. Hesaplardaki takipçilerden para isteniyor, prestiji zedelemek için müstehcen iletiler paylaşılıyor ya da bunu bir şantaj ögesi olarak kullanıyorlar.”

“SİBER HATALARDAN MAĞDUR OLANLARIN MAĞDURİYETLERİNİ GİDERİYORUZ”

Siber güvenlik uzmanı Torun, “Bu çerçevede beyaz şapkalı hacker kümemizle toplumsal medyada çalınan hesapları kurtarıyoruz. Toplumsal medyada müstehcen yahut yasa dışı içeriklerin kaldırılması, çalınan e-postları kurtarmak, çalınan toplumsal medya hesaplarını kapattırmak ve bilgi güvenliği alanında danışmanlık üzere siber güvenlik alanında çeşitli hizmetler veriyoruz.” kelamlarını kaydetti.

Sanal ortamda mağdur edilen bireylerin sesi olmaya çalıştıklarını söz eden Torun, “Siber hacker’lar, blogları, toplumsal medyayı, bilgi idaresi platformlarını, haber sitelerini ve forumları maksat alabiliyor. Kamuya açık kaynaklardan bilgi toplayabilirler, çaldıkları toplumsal medya hesaplarını makus emellerine alet edebilirler. Tesirli bir toplumsal medya tecrübesi yaşatmak emeliyle hizmet veren bir grubuz. Beyaz şapkalı hacker kümesi olarak siber kabahatlerden mağdur olanların mağduriyetlerini gideriyoruz.”

“SİBER SALDIRGANLAR, ŞİFRE ÇÖZMEK İÇİN ÖZEL ALGORİTMALAR KULLANIYOR”

Yazılım mühendisi Mehmet Burak Torun, toplumsal medya hesaplarının çalınmasını önlemek için alınması gereken tedbirlerle ilgili de bilgi verdi. Toplumsal medya hesabını inançlı haline getirmenin en kıymetli koşulunun güçlü bir şifre kullanmak olduğuna dikkat çeken Torun, şu bilgileri paylaştı; “Sosyal medya hesaplarında yapılan en büyük yanlışlardan biri, her hesapta tıpkı şifrenin kullanılmasıdır. Örneğin; tüm hesaplarda kolay bir şifre kullanıyorsanız, bir hesap çalındığında öteki toplumsal medya hesapları da tehlikeye giriyor. Siber saldırganlar, şifre çözmek için özel algoritmalar kullanıyor. Bu yazılımlar, parola olasılıklarını tekraren deniyor ve şifreyi çarçabuk kırıyorlar. Bu sebeple şifreler en az sekiz karakter olmalıdır; büyük ve küçük harf, sayı ve özel karakterler kullanılmalıdır.”

Torun, şöyle devam etti: “Parolalarda şahsî bilgilere yer verilmemelidir. İki adımlı doğrulama seçeneklerini faal etmek değerlidir; zira bu süreç şifreyi bir biçimde kıran hacker’ların toplumsal medya hesabına girmesini engelleyecektir. Toplumsal medya güvenliği için üçüncü taraf uygulamaların erişimini engellemek güvenliği artıracaktır. Bu uygulamalar toplumsal medya hesaplarındaki medyalara ve bilgilere ulaşmak isteyecektir ve hesabı riske atabilir.”

Sosyal medya hesaplarının çalınması için “oltalama” usulünün de kullanıldığını belirten Torun, “Örneğin, ‘hesabınız çalındı, hesabınızı inanca almak için şu linke tıklayın’ bildiriler geliyor. Bu bildiriler, gerçekçi bir yapıda gönderiliyor ve toplumsal medya platformunun kurumsal iletisi zannediyorsunuz. Kullanıcı bu bildiriye inanıp linke tıklarsa hesabı riske girebilir. Ayrıyeten, bilginiz dışında gelen şifre sıfırlama iletileri, hesabınızı ele geçirmenin bir sistemidir. Bu durumda hesaba girerek, şifre denetim edilmeli ya da mümkünse şifre değiştirilmeli. Toplumsal medya platformlar ‘https’ protokolünü kullanır. Gelen bildirilerin ya da maillerin doğruluğu ‘https’ ile teyit edilebilir.”