Hollanda’da bir üniversite korsanlara ödediği fidyeden daha fazlasını geri aldı

Maastricht Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, 2019 yılında siber atak sebebiyle Ukrayna merkezli korsanlara fidye olarak ödenen 200 bin Euro kıymetinde kripto paraya ait soruşturmanın sonucu paylaşıldı.

Açıklamada, Aralık 2019’da yapılan taarruzda üniversitenin öğrenci hesaplarının, otomasyon sisteminin ve ferdî bilgilerin ele geçirildiği, bu sebeple korsanlara 200 bin Euro bedelinde Bitcoin ödendiği belirtildi.

Ukrayna’ya giden Hollanda Savcılığı ve polisinin eforları sonucunda 40 bin Euro bedelinde kripto para fidyenin korsanların eline geçmesinin engellendiği bildirildi.

Kurtarılan bitcoinlerin şimdiki pahasının 500 bin Euroyu bulduğu aktarılan açıklamada, kripto paranın Maastricht Üniversitesine verilmek üzere Hollanda Savcılığının hesabına gönderildiği kaydedildi.

Buna nazaran üniversite, yatırdığı fidyeden daha büyük bir meblağı elde etmiş oldu.

ÖĞRENCİLER İÇİN HARCANACAK

Yaşanan durum sebebiyle Maastricht Üniversitesinin uğradığı zararın kurtarılan paradan daha fazla olduğuna dikkat çekildi.

Paranın öğrenciler için kullanılacağı aktarıldı.

Rektör Yardımcısı Nick Bos, “Siber taarruz, öğrencilerin finansal ve eğitim açısından ne kadar savunmasız olabileceğini gösterdi.” sözünü kullandı.