Ihlara Vadisi’ne bayramda yabancı turist ilgisi: ‘Hedefimiz 1 milyon’

Dünyanın en büyük kanyonları ortasında yer alan Ihlara Vadisi’nde, turistler, tarihi ve doğal hoşlukların keyfini çıkarıyor. Kaya oyma yerleri, kiliseler ve bitki örtüsüyle her mevsim ziyaretçilerini kendisine hayran bırakan 14 kilometre uzunluğundaki Ihlara Vadisi’ne 394 basamaklı merdivenle iniliyor.

Türkiye’nin değerli turizm merkezlerinden olan Ihlara Vadisi, Kurban Bayramı nedeniyle ziyaretçi akınına uğradı. Yerli ve yabancı turistler, vadi önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Turistler kiliseleri ziyaret edip, 14 kilometre yürüyüş yaptı.

‘HEDEFİMİZ 1 MİLYON MİSAFİR’

 Aksaray Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan turistlerin ilgisinden şad olduklarını belirterek, şunları söyledi:

”Özellikle Avrupa ülkeleri, Güney Amerika  ile Uzak Doğu ülkelerinin ağır ilgisinden biz çok mutluyuz. Her yıl Ihlara Vadisini yarım milyonun üzerinde yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. Şu an yılın birinci 6 ayında 250 bin ziyaretçi sayısını ulaştı. İkinci altı ayda daha fazla yerli ve yabancı konuk bekliyoruz. Geleceğe dönük amacımız ise 1 milyondur. Buraya gelen konuklarımız tabiat, tarih ve kültürle baş başa kalıyor. Konuklarımıza başta yürüyüşü tavsiye ediyoruz. 394 basamaklı merdivenleri inen kümeler vadinin içinde yürüyüş yollarının düzenlenmesiyle  beraber vadideki kiliselere rahat bir halde çıkış yapabiliyorlar. Vadi tabanındaki Melendiz çayının şırıltısıyla bir arada 7 ve 14 kilometrelik etapları yürüyen gruplarımız var.”

‘TESCİLLENMİŞ 100’ÜN ÜZERİNDE KİLİSEMİZ VAR’

Doğan, “Vadi tam manasıyla 14 kilometre içerisinde menderesler çizerek çok hoş bir manzara veriyor. Vadi içerisinde inen beşerler ayaklarını suya sokarak ve çardakların üzerinde çaylarını yudumlayarak 1 günlerini burada geçiriyorlar. Bunun yanında vadi içinde binlerce kaya oyma yer var. Tescillenmiş 100’ün üzerinde kilise var. Kiliselerin pek birden fazla vadiye gelen konuklar tarafından ziyaret edilebiliyor. Özelikle Roma ve Bizans devrinden kalan bu kiliseleri sıklıkla ziyaret ediyorlar. Ihlara Vadisi tarih ve kültürü bize sunarken, doğal güzellikleriyle gelen konuklarını ağırlıyor” diye konuştu.

Almanya’dan gelen gurbetçi Gökhan Eroğlu ise “İzne gelmişken cennet vatanımızın hoşluklarını karış karış geziyoruz. Ihlara vadisine gelince nitekim çok eksiksiz bir coğrafik yer olduğu gördük” dedi.