İngiltere istifa zelzelesinin şokunu yaşıyor: Johnson için yolun sonu

Uzun müddettir istifa baskısı altında olan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, kabinesindeki iki kıymetli ismin istifasıyla büyük yara aldı. İngiliz basını, kendi partisinin de takviyesini kaybeden Johnson’ın sonunun yaklaştığını yazdı. The Times gazetesi Johnson’ın istifaya ikna edilememesi halinde milletvekillerinin talimatları yerine getirmediği bir durum ortaya çıkabileceğini ve bu durumun İngiltere’yi büyük bir karmaşanın içine sokabileceğini belirtti.

İngiltere, Başbakan Boris Johnson kabinesinin iki değerli ismi Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Sıhhat Bakanı Sajid Javid’in istifasının şokunu yaşıyor.

Covid yasakları devrinde Başbakanlık konutunda verilen partiler nedeniyle istifa davetleriyle karşı karşıya alan ve son periyotta seçimlerde partisi giderek kan kaybeden Johnson’a reaksiyon gösteren iki bakan kabineden istifa ettiklerini açıkladı.

Javid, Johnson’a yazdığı istifa mektubunda, “Benim de inancımı kaybettiğinizi açıkça görüyorum” tabirlerini kullandı. Sunak da istifa mektubunda, “Ülkemiz çok büyük zorluklarla karşı karşıya. Hükümetten ayrıldığım için üzgünüm lakin bu türlü devam edemeyeceğimiz sonucuna vardım” dedi.

Johnson ise istifalara mektupla karşılık vererek çok üzgün olduğunu lisana getirdi.

PARTİSİNİN LİDERİ DA İSTİFA ETMİŞTİ

2019’da başbakanlık koltuğuna oturan Johnson, “Partygate Skandalı” olarak isimlendirilen soruşturmada kendi hükümetinin yürürlüğe koyduğu kısıtlamaları açıkça ihlal ettiği ortaya çıktıktan sonra önderi olduğu Muhafazakar Parti’de geçen ay inanç oylamasına tabi tutulmuştu. 359 Muhafazakar Parti milletvekili ortasından 148’i Johnson’a güvenmedikleri tarafında oy kullanmış, güvenoyu almasına karşın parti içinde giderek büyüyen hoşnutsuzluk dikkat çekmişti.

Muhafazakar Parti’nin lideri Oliver Dowden da geçen ay arka arda alınan seçim yenilgileri nedeniyle istifa etmişti.

Johnson dün Avam Kamarası’nda katıldığı oturumda moralsiz haliyle dikkat çekti.

Rishi Sunak ve Sajid Javid’in istifası, sıkıntı günler geçiren Başbakan Johnson’a yönelik en büyük darbe oldu. İngiltere basını, bu durumun Johnson iktidarının sonuna yer hazırladığını yazdı.

İNGİLİZ BASINI: JOHNSON İÇİN OYUN BİTTİ

İngiliz Guardian gazetesi, haberinde “Boris Johnson şimdilik kör topal gidiyor ancak bu daha ne kadar sürecek?” yorumuna yer verdi. Johnson’ın isminin son periyotta çok fazla skandalla anıldığına dikkat çekilen haberde, Muhafazakâr Parti’de birçok kişinin Johnson’ın sonunun yaklaştığına inandığı belirtildi.

The Times gazetesi de, “Johnson eşikte” başlıklı manşet haberinde, “Johnson’ın savaşmaya kararlı olduğunu lakin bu savaşı kazanma talihinin çok azaldığını” yazdı. Gazete, Johnson’ın istifaya ikna edilememesi halinde milletvekillerinin talimatları yerine getirmediği bir durum ortaya çıkabileceğini ve bu durumun İngiltere’yi bir karmaşanın içine sokabileceğini belirtti.

Daily Telegraph gazetesi ise, “Boris Johnson bile bu istifalardan sonra hayatta kalamaz” yorumunu yaptı. Reuters haber ajansı da Muhafazakar Parti’de giderek artan sayıda ismin “Johnson için oyun bitti’ tabirlerini kullandığını aktardı.