İran’dan bıçaklanan müellifle ilgili açıklama

İranlı sözcü Kenani, başşehir Tahran’da düzenlediği haftalık basın toplantısında gündeme dair soruları yanıtladı.

AA muhabirinin, “Batı’da birtakım medya kuruluşlarının Rüşdi’ye saldıran kişiyi İran’la irtibatlandırmalarına” dair sorusuna karşılık Kenani, “Ben bunu resmi ve kesin olarak yalanlıyorum. Hiç kimsenin İran’ı suçlamaya hakkı yoktur.” dedi.

Yine birebir husustaki bir öbür soru üzerine Kenani, Tahran idaresinin olayla ilgisi olmadığını yineledi.

Kenani, “Bizim (Rüşdi’ye) saldırıyı düzenleyen şahısla ilgili malumatımız, yalnızca ABD basınından duyduğumuzdan ibarettir; bahisle ilgili bilgimiz yok.” dedi.

RÜŞDİ’NİN BIÇAKLANMASI

Uzun müddettir ABD’nin New York kentinde yaşayan Salman Rüşdi, 12 Ağustos’ta Chautauqua Enstitüsü’nde konferans vermek için kürsüye çıktığı esnada bıçaklı akına uğramıştı.

Biri boynundan olmak üzere 10’dan fazla bıçak darbesine maruz kalan Rüşdi, helikopterle hastaneye kaldırılarak ameliyata alınmıştı.

New York Times’a yazılı açıklamada bulunan Rüşdi’nin menajeri Andrew Wylie, Hint kökenli İngiliz müellifin hayati tehlikeyi atlattığını fakat karaciğeri ile bir kolunun bıçak darbelerinden önemli hasar gördüğünü ve bir gözünü kaybedebileceğini söz etmişti.

California doğumlu 24 yaşındaki saldırgan Hadi Matar, dün birinci çıktığı mahkemede hatasız olduğunu argüman etmişti.

1980’lerde yazdığı “Şeytan Ayetleri” kitabıyla İslam dünyasının yansısını çeken Rüşdi hakkında, periyodun İran başkanı Ayetullah Humeyni tarafından mevt fetvası verilmişti. Humeyni’den sonra ülke liderliği makamına gelen Ali Hamaney de Rüşdi hakkındaki fetvanın değiştirilemez olduğunu belirtmişti. 

KAYNAK: AA