İzmir’de tabipler iş bıraktı

Konya Kent Hastanesi’nde Kardiyoloji Uzmanı Ekrem Karakaya, bir hasta yakını tarafından başından vurularak öldürülmesinin akabinde sıhhat çalışanları Türkiye genelinde iş bırakma hareketi yapacaklarını açıkladı.

İzmir Tabip Odası’na bağlı tabipler, iki günlük iş bırakma hareketine başladı. İzmir Vilayet Sıhhat Müdürlüğü önünde toplanan sağlıkçılar, “Bakan istifa”, “Sağlıkçıya değil katile barikat” sloganları attı.

İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Ceylan Özkan, “Ülkede artan şiddet iklimi, bizlerin yalnızca çalışma şartlarını bozmakla kalmamış, maalesef can güvenliğimizi de önemli oranda tehdit eder hale gelmiştir. Her manasıyla tıkanan sıhhat sisteminin tüm sorumluluğu tabiplerin ve sıhhat çalışanlarının omuzlarına yıkılmakta, bu durum bizlerin amaç olmasına neden olmakta, sıhhat alanında yürütülen siyasetler bizlere, şiddet, vefat, çaresizlik, ümitsizlik olarak geri dönmektedir” dedi.

“Sağlık kurumlarında meydana gelen silahlı akınların artışı nedeniyle bu hususta tedbirler alınmasını ve 6136 sayılı maddede değişiklik yapılmasına ait yasa teklifini önerdik” diyen Özkan, “Ancak tüm ikazlarımız görmezden gelindi. Dün bize giderlerse gitsinler diyenlere sesleniyoruz, bugün bir meslektaşımız sonsuzluğa gitti. Siz de sorumlusunuz” dedi.

DOĞRUYOL: ARTIK SEYRETMEYİ BIRAKIN

Ekrem Karakaya’nın öldürülmesine ait açıklama yapan Birlik Sıhhat Sen Genel Lideri Ahmet Doğruyol ise şunları söyledi:

Sağlık hizmeti sunarken, ne vakit şiddete uğrayacağız, dehşetiyle, kaygısıyla hizmet vermeye çalışmanın psikolojisini anlatmak mümkün değildir. Maalesef sıhhatte şiddet sıhhat çalışanlarımızın çalışma şevkini elinden almış, moral ve motivasyonunu da bitirmiştir. Sıhhatte şiddetle çaba etmeyenler, gerekli önlemleri almayanlar, sıhhatte şiddeti bilmem, görmem, duymam diyerek üç maymunu oynayanlar, maalesef bu gün sıhhatte şiddetin adeta yasal hale gelmesine sebep olmuşlardır.

Onlarca, yüzlerce, Sıhhat çalışanımız çabucak her gün hakarete, küfre maruz kalıyorken misyonları başında katledilmelerini izah etmek için ne sözler ne cümleler kâfi. Artık kâfi. Seyretmeyi bırakın. Faal yasalar çıkarın. Biliniz ki, yaklaşık 20 yıldır tüm ikazlara karşın sıhhatte şiddet ile ilgili önlem almayanlarda, sıhhatte şiddetten sorumludurlar.