Karadağ Başbakanı’ndan meclisin feshine tepki: ‘Siyasi bir karar’

Karadağ Başbakanı Dritan Abazovic, Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic’in 16 Mart’ta aldığı meclisi feshetme kararı hakkında açıklama yaptı. Abazovic, 19 Mart’taki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin öncesinde alınan kararın ‘siyasi’ olduğunu söyledi.

AA’nın haberine göre, Başbakan Abazovic, Karadağ Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic’in, hükümet kurmakla görevli Miodrag Lekic’in çoğunluğun desteğini alamaması ve yeni hükümetin kurulabilmesi için tanınan sürenin sona ermesinin ardından meclisi feshetmesine tepki göstererek, bunun ülke anayasasına aykırı olduğunu söyledi.

‘KARAR SEÇİMDEN SONRA ALINSAYDI DAHA GERÇEKÇİ OLURDU’

Milletvekillerini söz konusu karar hakkında ‘gerekli adımları atmaya’ çağıran Abazovic, “Bu kararın, anayasal düzene uygun olmadığını düşünüyorum. Anayasa Mahkemesi Başkanı ve üyelerini, içinde bulundukları uykudan uyanmaya davet ediyorum” dedi.

Djukanovic’in, bu kararı, 19 Mart’ta yapılacak cumhurbaşkanı seçimi öncesi almasının ‘siyasi nitelikler’ içerdiğini ifade eden Abazovic, ‘kararın cumhurbaşkanı seçiminin sonuçlarının açıklanmasının ardından alınmasının daha gerçekçi olacağını’ kaydetti.

ERKEN GENEL SEÇİMLER 11 HAZİRAN’DA YAPILACAK

Karadağ’da Dritan Abazovic başbakanlığındaki hükümetin 20 Ağustos’ta güvenoyu alamaması üzerine başlayan yeni hükümet kurma süreci siyasi krize dönüşmüştü.

Sırp Ortodoks Kilisesi Patriği Porfiriye ile ülkedeki Sırp Kilisesi’ne “resmi statü” kazandırmak için imzaladığı “temel anlaşma” ile tartışmalara neden olan Abazovic liderliğindeki hükümet, Karadağ Meclisinde yapılan oylama sonucu düşmüştü.

Ülkedeki Sırp yanlısı partiler, Cumhurbaşkanı Djukanovic’e yeni hükümeti kurmak için Lekic’in ismini iletirken, Djukanovic, gerekli şartları yerine getirmediği gerekçesiyle hükümet kurma görevini Lekic’e vermeyi reddetmişti.

Djukanovic, Karadağ Meclisinde 2 kez oylanan ve cumhurbaşkanının hükümet kurulması sürecindeki yetkilerini kısıtlayan yasayı imzalarken, bu yasanın ardından Karadağ Meclis Başkanı Danijela Djurovic, Lekic’in hükümeti kurmakla görevlendirildiğini açıklamıştı.

Lekic, çoğunluğun desteğini alamamış ve yeni hükümetin kurulabilmesi için tanınan süre sona ermişti. Bu sürecin ardından Djukanovic, meclisi feshettiğini ve erken genel seçimin 11 Haziran’da yapılacağını açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir