Kemal Kılıçdaroğlu’ndan ‘Musa Anter’ açıklaması: Gerçekleri ortaya çıkarmalıyız

Gazeteci, müellif Musa Anter’in 20 Eylül 1992 yılında Diyarbakır Seyrantepe’de uğradığı silahlı taarruz sonucu öldürülmesine ait davanın son duruşması bugün Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Mahkeme gelecek duruşmayı, Anter’in öldürülmesinden 30 yıl 1 gün sonraya, 21 Eylül 2022 tarihine erteledi. Anter davası, “insanlığa karşı suç” tarifi ve yargılamasına geçilmediği takdirde 20 Eylül’de zamanaşımına uğrayacak.

Bugün duruşmaya katılan Dicle Anter, öğlenden sonra CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile parti genel merkezindeki makamında görüştü.

Konuyla ilgili Twitter hesabından açıklamada bulunan Kılıçdaroğlu, şu sözleri kullandı:

“30 yıl evvel katledilen Musa Anter’in oğlu Dicle Anter ile bir ortaya geldik. Cinayetin vakit aşımı olmaz. Helalleşmenin bir koşulu da açık yaraları kapamaktır. Kapamak için de; ucu nereye gidecekse gitsin, gerçekleri ortaya çıkarmalıyız.

İktidarlar değişir. Şayet iktidar değiştiğinde hayat şeklinizle, görüşlerinizle ilgili telaş duymuyorsanız; o vakit bu ülke demokratik oldu deriz. İşte o vakit tam bir Cumhuriyet oluruz”

“BABAMIN EVRAKINI KILIÇDAROĞLU’NA EMANET ETTİM”

Kılıçdaroğlu ile görüşmesinden sonra partide basın mensuplarına konuşan Anter ise şunları söylemişti:

“Bu görüşmede faili meçhul cinayetler, azaplar ve gözaltında kayıp kabahatleri ile devletin yüzleşmesini; bu kabahatlerin faillerinin bulunarak cezalandırılmasını; bu acıların bir daha asla yaşanmaması için kamusal ıslahatı yapmasını, onarıcı adalet ve düzeneklerini işletmesini ve sonrasında mağdurlar ile helalleşmesi talebi ile babamın belgesini ‘ülkede adalet arayan ve herkesin yanında olacağım’ diyen Kılıçdaroğlu’na emanet ettim. ‘Ben bu ülkeyi barıştıracağım’ diyerek çıktığı helalleşme seyahatinin ülkemizde toplumsal barışı sağlamasını umut ettiğimizi belirttim”