Kolombiya’da yerlilere silahlı atak: 9 meyyit

Kolombiya‘nın Ekvador hududundaki Narino ve güneybatısında yer alan Valle del Cauca idare merkezlerinde, yerli önderlere silahlı hücumlar düzenlendi.

İlk hücumda Barbacoas kasabasına bağlı Altaquer köyünde, bilardo salonuna baskın yapan silahlı bireyler 4 Awa topluluğu başkanını öldürdü, 2 kişiyi yaraladı.

İkinci akında ise Valle del Cauca’ya bağlı kırsalda, sohbet eden bir küme yerliye silahlı şahıslarca ateş açılması sonucu 5 kişi öldü, 4 kişi yaralandı.

Eski yerli senatör Feliciano Valencia, Twitter hesabından olayla reaksiyon göstererek, “Yerli halka karşı yeni bir katliam yapılıyor” tabirini kullandı.

Kolombiya Ulusal Yerli Örgütü (ONIC), açıklamasında, bu yılın haziran ayına kadar en az 85 yerlinin silahlı hücumda öldürüldüğünü, bunlardan 30’unun Awa topluluğu mensubu bireyler olduğunu belirtti.

BU YIL 114 YERLİ ÖLDÜRÜLDÜ

Awa topluluğuna en son 3 Temmuz’da, eski Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) üyelerince yapılan hücumda, 3 genç ömrünü yitirmişti.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Kolombiya Temsilcisi Juliette De Rivero, 26 Temmuz’daki açıklamasında, askeri tedbirlerin, yasa dışı silahlı kümelerin yayılmasını önlemede başarısız olduğunu kaydetmişti.

BM Ofisi’ne nazaran, 2016 ila 2021 ortasında, Kolombiya’da 562 insan hakları savunucusu cinayete kurban gitti.

Yılbaşından bu yana öldürülenlerin sayısının ise 114 olduğu bilgisi paylaşıldı.