New York Times’tan Erdoğan-Putin tahlili: Ortak çıkarları var

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından New York Times, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Lideri Putin ortasındaki alakayı tahlil ederek, “Ortak çıkarların olduğu karmaşık ilişki” başlığını kullandı.

Son periyotta yakın bir ilgi içerisinde olan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya başkanı Vladimir Putin ortasındaki ilgiyi mercek altına alan New York Times kapsamlı bir tahlil hazırladı. Steven Erlanger imzalı haberde, “Erdoğan riskli bir seçime hazırlanırken ve Suriye’ye yeni bir operasyon gündemdeyken Türkiye, Rusya’dan nakit, gaz ve iş istiyor ve Moskova da Batı’nın yaptırımlarından kaçmak için müttefik istiyor” denildi.

Makalede, “Erdoğan gelecek yıl yapılacak seçimler öncesinde ekonomik krizle, yüzde 80’lere ulaşan enflasyon ve merkez bankasında döviz ıstırabıyla birlikte siyasi zorluk yaşıyor. Putin’in de kendi kederleri var, Ukrayna’daki savaş, sert yaptırımlar gibi” yorumu yapıldı. Her iki ismin de karşılaştığı zorlukların birbirlerine yakınlaştırdığını söylerken, “Son 3 haftada iki kere görüştüler, sonuncusunda Soçi’de görüştüler” hatırlatması yapıldı.

New York Times’ta yayınlanan tahlilde Erdoğan ve Putin ortasındaki yakınlığın NATO müttefikleri ortasında rahatsızlık yarattığı belirtildi. Erlanger, “Erdoğan için bu alakadan elde edeceği çıkar merkez bankasına nakit akışı, ucuz güç, global manada ehemmiyet, büyük ihracat pazarı, Rusya ile turizmin gelişmesi ve en değerlisi de Rusya’nın Suriye’deki Kürt ayrılıkçılara karşı gayrete takviye vermesi” yorumunu yaptı.

“ERDOĞAN VE PUTIN, ‘FRENEMY’ OLDU”

Her iki ismin de İngilizce “hem dost hem düşman” manasına gelen “frenemy” olduğunu yazan gazete, Erdoğan’ın İran’ın başşehri Tahran’da Putin’i beklettiğini ve iki ülkenin farklı cephelerde karşı karşıya olduğunu aktardı. Gazete, Washington idaresinin iki ülke ortasındaki yakınlaşmayı dikkatlice izlediğini aktarırken ABD’nin eski NATO büyükelçisi Ivo Daalder açıklamalarda bulundu.

Daalder, “Erdoğan bütün seçeneklerini açık tutuyor. Bu, ülkelerin yalnızca kendi çıkarlarını düşündüğü vakitlerde oluşur ve müttefiklik ruhuna uygun düşmez” tabirini kullandı. New York Times’taki haberde, “Erdoğan gelecek yıl yapılması planlanan seçimlerden evvel anketlerde berbat sonuçlar aldı. En büyük kırılganlığı, yıkılmış bir iktisat, halkın bezmiş olması ve milyonlarca mülteci” yorumuna yer verildi.