Pelosi Tayvan’a gidiyor

KARAR HABER MERKEZİ

ABD ve Çin ortasında önemli bir tansiyon konusu haline gelen Pelosi’nin Tayvan ziyareti yüksek bir ihtimalle salı günü gerçekleşecek. Ziyaretin gerçekleşmesi durumunda ABD-Çin bağlarında yeni bir kriz yaşanacak. CNN ve Reuters’in yanında Tayvan medyasında da yer alan haberlere nazaran Pelosi salı günü Taipei’ye gidecek ve geceyi burada geçirecek. Lakin ziyaret ne ABD tarafından ne de Pelosi tarafından resmen açıklandı.

Pelosi Asya ziyareti bağlamında evvel Singapur’a gitti. Ziyaret programına nazaran Malezya, Japonya ve Güney Kore’ye de gidecek. CNN tarafından verilen bilgiye nazaran Tavyan ziyareti Pelosi’nin programında şimdi resmi olarak bulunmuyor. Çin, Pelosi’nin olası Tayvan ziyaretini provokasyon olarak nitelendiriyor.

Pelosi’nin tüm itirazlara karşın yapmak istediği ziyarette güvenlik açısından da kaygılar var. ABD Savunma Bakanlığı’nın son anda verilen ziyaret kararı nedeniyle süratle yeni bir güvenlik planı yaptığı da CNN tarafından verilen bilgiler ortasında. Bölgede Çin tarafından yapılan tüm askeri hareketler denetim ediliyor.

Çin, Pelosi’nin mümkün ziyaretine karşı tekraren açıklamalarda bulunmuş ve son olarak pazartesi günü muhtemel bir ziyaretin sonuçları olacağı tehdidinde bulunmuştu. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian yaptığı açıklamada Tayvan’a yapılacak bir ziyaretin “Çin’in içişlerine yapılmış feci bir müdahale“ olacağını söylemişti.

Lijian, Çin Hak Kurtuluş Ordusu’nun bu ziyarete hiç bir şey yapmadan izlemeyeceğini belirterek “Çin tarafı etkin ve kararlı tedbirlerle bağımsızlığımızı ve toprak bütünlüğümüzü koruyacaktır“ dedi.