Piyasalarda ‘Tayvan’ tesiri: New York borsası düşüşle kapandı

New York borsası, ABD ve Çin ortasında artan tansiyonun tesiriyle günü düşüşle tamamladı.

Kapanışta Dow Jones endeksi, 400 puanın üzerinde paha kaybetti ve yüzde 1,23 azalışla 32.396,17 puana geriledi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,67 azalarak 4.091,19 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,16 azalışla 12.348,76 puana indi.

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Hint-Pasifik ülkelerine yaptığı seyahat kapsamında Çin ile egemenlik ihtilafındaki Tayvan’ı ziyaret etmesiyle endeksler negatif bir seyir izledi.

Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetini taşıyan uçak Çin’in tehditlerine karşın Tayvan’a ulaştı. Pelosi’nin açıklanan seyahat programında yer almayan ziyaret, ABD-Çin münasebetlerinde tansiyona sebep oldu.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi’nin inişinin akabinde ziyareti kınadığını bildirdi. Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) ise Pelosi’nin Tayvan ziyaretine başlamasının akabinde büyük çaplı askeri tatbikat başlattı.

Çin Savunma Bakanlığı, geçen hafta içinde yaptığı açıklamada, Pelosi’nin ziyaretinin gerçekleşmesi halinde askeri karşılık verebileceği ihtarında bulunmuştu. Mümkün ziyaret nedeniyle ABD ve Çin ordularının Tayvan yakınlarındaki askeri hareketliliği artmıştı.

Pelosi’nin Tayvan ziyareti piyasalarda jeopolitik risk algısının artmasına neden oldu.

ABD ve Çin ortasında tırmanan tansiyonun tesiriyle dolar endeksi yüzde 0,79 artarak 106,2 düzeyine yükseldi. ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi de üst istikametli bir seyir izleyerek yüzde 2,76 düzeyine çıktı.

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinden gelen “şahin” açıklamalar da piyasalardaki aşağı taraflı harekette tesirli oldu.

Chicago Fed Lideri Charles Evans, Fed’in eylül toplantısında faiz oranını yarım puan artırmasını, akabinde 2023’ün ikinci çeyreğinin başlangıcına kadar çeyrek puanlık artışlara devam etmesini umduğunu tabir etti.

San Francisco Fed Lideri Mary Daly de yatırımcıların Fed’in gelecek yılın birinci yarısında faiz indirimine geçme beklentilerini yansıtan tahvil piyasasındaki fiyatlamalara şaşırdığını söyledi. Daly, beklentisinin Fed’in faiz oranlarını artırmaya devam edeceği tarafında olduğunu aktardı.

Cleveland Fed Lideri Loretta Mester ise enflasyonun şimdi doruğa ulaşmadığını ve enflasyonun bankanın yüzde 2 gayesine hakikat sürdürülebilir bir yolda olduğuna dair birkaç ay boyunca ikna edici ispatlar görülmesi gerektiğini belirtti.

Öte yandan ABD’de bugün açıklanan datalara nazaran, JOLTS Açık İş Sayısı, haziranda 10 milyon 698 bin ile Eylül 2021’den bu yana en düşük düzeye geriledi.