Reklam gerçekleri ortaya koydu: Dar gelirlinin konut sahibi olamadığını itiraf ettiler

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı toplumsal medya hesaplarından 13 Eylül’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından detayları açıklanacak toplumsal konut projesinin tanıtımı için çeşitli görüntüler yayımladı.

(Kız isteme temasıyla çekilen reklamda minimum fiyatlı bir çalışanın ‘aileden zengin’ olmadan konut sahibi olamadığı itirafı dikkat çekiyor)

Videolarda mesken sahibi olamamış emekli, minimum fiyatlı, engelli çocuğu bulunan aile ile genç temaları kullanıldı. Minimum fiyatlı görüntüsünde kız isteme sırasında baba taban fiyatla çalışan müstakbel damadına soruyor, “İyi de evladım taban fiyatla konut mi satın alınır?” Dünür “Alınır” diyor. Bu ortada oturanlardan birisi “Aileden mi varlıklı bunlar” diye yanındakine soruyor. Sonrasında dış ses devreye giriyor, “20 yıldır dar gelirli, minimum fiyatlı vatandaşlarımız TOKİ eliyle mesken sahibi oldu, artık de Cumhuriyet tarihinin bir seferde yapılan en büyük toplumsal konut projesi ile bu sayıya yenileri ekleniyor.” Böylelikle görüntü ile minimum ücretilinin “aileden zengin” olmadan mesken sahibi olamadığı da itiraf edilmiş oldu.

EMEKLİ VE GENÇLER

Diğer görüntüde bir emekli, eşine “Bir konut alabilseydik memleketten” diyerek söyleniyor. Sonrasında dış ses devreye giriyor, “Yıllarca bu topraklara alın terlerini akıtmış emeklilerimiz çok uygun şartlarda konut sahibi oluyor.” Görüntü emeklinin içinde bulunduğu durumu da özetliyor.

Gençlerle ilgili görüntüde ise birkaç genç kafede oturuyor. Bir genç başkasına oyunda mesken aldığını söylerken, başkası ise gerçek hayatta aldığından bahsediyor. Arkadaşları “Yoksa miras mı kaldı” diye dalga geçiyor. Bu görüntü ile de gençlerin şimdiye kadar mesken sahibi olabilmelerinin olanaksızlığı kabul edilmiş oldu.