Rezidanstaki işkencelerde ikinci perde: 3 sanık birinci sefer hakim karşısında

Konya’da rezidansa çağırdıkları Demet Aydın’ın (21) bedeninde sigara söndürüp, saçlarını kesen ve azap yapan tutuklu sanıklar Murat Demirci (41), nişanlısı Sara Demir (24) ve arkadaşları Tuğba Demirci (22) bugün birinci defa hakim karşısına çıktı. Mahkeme suçlamaları kabul etmeyen sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Duruşması sonrası açıklamalarda bulunan avukat Furkan Avcı, “Müvekkilimiz bayram öncesi bu yaşadıklarını kaldıramayıp çok sayıda hap alarak intihar teşebbüsünde bulundu. Çok şükür şuan sıhhat durumu güzel lakin ruhsal dayanak almayı sürdürüyor. Biz sanıkların en ağır cezayı alması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Türkiye günlerce kafe işletmecisi Murat Demirci, ortağı ile nişanlısı Sara Demir ile arkadaşları Tuğba Demirci’nin bir rezidansa götürdükleri Demet Aydın ve iç mimar Merve Kaya’ya (27) yapılan işkenceyi konuşmuştu. Sanıklar Merve Kaya evrakından geçtiğimiz hafta tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilirken, Demet Aydın’a yönelik hareketleri nedeniyle de tutuklu yargılandıkları davada birinci kere hakim karşısına çıktı. 

‘SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİLER’

Davanın birinci duruşmasına tutuklu sanıklar ile taraf avukatları katıldı. Her üç sanıkta Demet Aydın’ın bedeninde rastgele biçimde sigara söndürmediklerini, telefonunu gasp etmediklerini ve saçlarını kesmediklerini ileri sürdü. Mahkeme lideri sanık Tuğda Demirci’ye belgede bulunan ve ‘Masal’ isimli arkadaşına attığı bildirileri sordu. Demirci’nin yanıtı ise şok tesiri yarattı. Tuğba Demirci, “Erkek arkadaşım benimle konuşmuyordu. Masal’ın İsmet’le oturduklarını öğrendim. Bu nedenle hem hava atmak hem de İsmet’in benimle ilgilenmesini sağlamak için whatsapptaki yazışmaları Masal ile yaptım” dedi. 

‘DEHŞETİN İZLERİ TELEFONDA’

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede sanık Tuğba Demirci’nin telefonundan çıkanlar yaşanan dehşeti gözler önüne serdi. Telefonunda ‘Masal’ ismiyle kayıtlı olan şahsa genç kızın ellerini bağladıkları mavi ip ve kestiği saçların fotoğrafını gönderen Demirci, yazışmalarında ‘Saçını, elbisesini kestim. İki kızı dövdük, üçüncü kıza gidiyoruz. İkisinin de saçını kestim. Yüzünde sigara söndürdük. Benim konutumda dövdük” bildirileri yer aldı. Demirci’nin telefonunda genç kızı dövdükleri eğilmiş çek pas sopasının fotoğrafı da yer aldı. 

İNTİHAR TEŞEBBÜSÜNDE BULUNMUŞ

Duruşma sonrası açıklamalarda bulunan Demet Aydın’ın avukatları genç kızın yaşadıklarını kaldıramayarak intihar teşebbüsünde bulunduğu söyledi. Avukat Furkan Avcı, “Demet bayramın çabucak öncesinde kullandığı psikiyatri ilaçlarını çokça alarak intihar teşebbüsünde bulundu. Çok şükür hastaneye yetiştirilerek tedavi altına alındı. Şuanda sıhhat durumu güzele gidiyor ve ruhsal dayanakta alıyor. Yaşadıkları herkesin kaldırabileceği bir durum değil. Duruşmada ise sanıklar suçlamaları kabul etmedi. Fakat bildirilerle ve raporlarla görülen azaplar sabit. Tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Biz en ağır cezayı almaları için gerekli tüm uğraşımızı vereceğiz” diye konuştu.

KAYNAK: ZEKİ DURSUN – KONYA