Sedat Peker davasında tutuklu sanıklara tahliye

İstanbul Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 92 sanıklı ‘organize cürüm örgütü’ davasında mahkeme bugün iki kritik karar aldı. Mahkeme birinci olarak, anılan dava ile birleşen ‘bahisçi cinayeti’ belgesi için ayırma kararı verdi. 6 sanıklı cinayet evrakının, ‘örgüt dosyası’ ile ilgisi olmadığı münasebeti ile ayrıma kararı verdi.

Halk TV’den Dinçer Gökçe’nin haberine nazaran mahkeme, örgüt davasında tutuklu olan 7 kişi için de tahliye kararı verdi. Böylelikle, 26 kişinin tutuklu olduğu belgede, bugünkü tahliyelerle birlikte tutuklu isim kalmadı.

Cahit Çetin’in öldürüldüğü ‘cinayet davası’nın, ‘örgüt dosyası’ndan ayrılması Peker hakkındaki ‘kırmızı bülten kararı’nı da tartışma konusu yaptı. Alınan karar, cinayet belgesi nedeni ile alınmıştı. Cinayet belgesi, ‘örgüt dosyası’ndan ayrıldığı için bu kararın da düşme mümkünlüğü gündeme gelmiş durumda.

“KÖFTECİ YUSU” DOSYASI

Sedat Peker’e yakın isimlerden Avukat Ayhan Sağıroğlu yaptığı açıklamada, örgüt belgesine bakan mahkemeye, kırmızı bülten talebinin geri alınması için talepte bulunulabileceğini söyledi.

Ancak avukat Sağıroğlu “Bir başka kırmızı bülten kararı ise Bursa Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ‘Köfteci Yusuf’ davasında verilmiş durumda. Dolayısı ile İstanbul’daki mahkeme, başvuruyu yerinde bulup gereğini yapsa bile Bursa’daki belge kapsamında verilmiş diğer bir kırmızı bülten kararı kelam konusu. Bu karar ise, yargılama sonunda mahkeme bir örgüt varlığını tespit edemesi halinde kadük kalabilir” diye konuştu.