Son Dakika: AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, belediye liderleri toplantısında konuşuyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, ATO Congresium’da düzenlenen Geçmiş Devir Belediye Liderleri İstişare ve Kıymetlendirme Toplantısı’da konuşuyor.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle: 

“Sizler AK Parti’nin bugünkü temsilcisi olduğu kadim medeniyet davamıza gönüller kazanarak katkı vermiş bir takımsınız. Belediye başkanlığınız periyodunda gerçekleştirdiğiniz eser ve hizmetlerle isimlerinizi tarihe yazdırmış bir takımsınız. Sizler yapıtlarınızda hem bu dünyada kamil insan sıfatına kavuşmuş, hem de öteki dünyada inşallah rıza-ı ilahiye müyesser olmuş insanlarsınız.

İnşallah bu birlikteliğimizi son nefesimize kadar sürdüreceğiz. Ebedi alemde daima birlikte peygamber efendimizin aleyhüsselatı vesselamın sancağı altında biraraya geleceğimizi umut ediyorum. Şu anda karşımdaki süper tablo bir anda oluşmadı. Buradaki kardeşlerimle kimiyle kırk yıllık, kimiyle çeyrek asrı geçen uğraş geçmişimiz var. Kaç siyasi muvaffakiyetin, seçim zaferinin sevincini daima birlikte yaşadık. Ülkemize kazandırdığımız birçok yatırımın memnunluğunu birlikte yaşadık. Birçok badireleri birlikte aştık. Kurulan tuzakları birlikte bozduk.

Dünyada pek az öndere, pek az yöneticiye böylesine esaslı, geniş, kaliteli, vefalı bir takım ile birlikte yol yürümek nasip olmuştur. AK Parti inançlı ve azimli bir takımın Türkiye idaresine talip olmasıyla ortaya çıkmıştır. Evvel kentlerimizi değiştirdik, geliştirdik. Akabinde 81 vilayeti ve 85 milyonu aşan vatandaşımıza tarihi dönüşümü yaşattık. Geçmişte merhum Menderes ve Özal’ın başlattığı ıslahatları çok daha ziyadesiyle hayata geçirmek bize nasip oldu. AK Parti’yi kuran da, onu 15 ay içinde iktidara getiren de, istikamet gösteren de milletimizin bizatihi ta kendisidir.

Yerel kalkınma başlıyor sloganıyla girdiğimiz 2004 seçimlerinde 12 büyükşehir, toplam 1750 belediye başkanlığını kazanmıştır. Daha sonraki yıllarda da bu başarılarımızı değerli ölçüde sürdürmüşüzdür. En son mahalli yönetim seçimlerinde büyükşehirlerin yüzde 52, başka vilayetlerin yüzde 55’ini kazanarak mahalli yönetimlerdeki gücümüzü bir sefer daha gösterdik. İstanbul ve Ankara üzere ülkemizin en büyük iki kentinin başkanlık nezdinde kaybedilmiş olmasından ıstırap duyduk. Yalnızca başkanlık nezdinde diyorum. Zira meclislerini Ankara’nın da, İstanbul’un da biz kazandık.

Belediye dediğimizde olay yalnızca lider değildir, meclistir. Meclisi bir kenara koyamazsınız. Bu kentlerdeki seçimleri oy oranlarımız gerilediği için değil, rakiplerimizin tamamının karşımızda birleşildiği için kaybedildiği bir gerçektir. Kayıplarımızı inşallah birinci fırsatta telafi etmekte kararlıyız. Milletimiz de bu hakikatleri görüyor ve pahalandırıyor. Gerçekten geçtiğimiz hafta yapılan Çankırı, Dodurga seçimleri Anadolu irfanının bir göstergesi olarak tarihimizde yerini almıştır. Buradan Dodurgalı kardeşlerime teveccühleri için bir sefer daha teşekkür ediyorum.

Ortada fikir verecek bir tablo bulunduğu açıktır. Bu seçimde farklı sonuç çıksa ortalığı birbirine katacak olanların AK Parti ve Cumhur İttifakı kazandığında nasıl sus pus olduklarını başlarını kuma gömdüğünü herhalde sizler de görüyorsunuz. Ülkenin kazanımlarından ıstırap duyan, ülke ve milletin yaşadığı her düşünceyi sevinçle karşılayan bir güruh peyda oldu. Türkiye işgale uğrasa düşmanı çiçekle karşılayacak bu güruhu bir asır öncesi kibarca manda taraftarlığı olarak tabir edilen emperyalist uşaklığı olarak tanıyoruz.

Türkiye 2023 Haziran’ında yapılacak yakın tarihinin en kıymetli seçimlerinden birine hazırlanıyor. Vesayet güçleri, terör örgütleri, darbeciler, siyasi ve ekonomik tetikçilerle adeta boğuşarak geldiğimiz yer yalnızca bizim değil ülkenin ve milletin geleceğini belirleyecek derecede mühimdir. Siyasi hayatımızın her günü ulusal iradenin tesisi için canhıraş bir deneyimle geçti.

Ülkemiz dünyanın en gelişmiş 10 ülke ortasındaki seçkin yerini almaya her zamankinden daha yakındır. İktisatta son periyotta ortaya çıkan hayat pahallılığının insanımızın belini büktüğü biliyoruz. Minimum fiyat, memur ve emekli maaşlarına kadar yaptığımız düzenleme ile üstesinden gelmeye uğraş ediyoruz.

Kimseyi işsiz bırakmadık, aç bırakmadık, açıkta bırakmadık. Şubat Mart ayları ile birlikte enflasyonu da denetim altına almış olarak yolumuza devam edeceğiz. 

AYRINTILAR GELİYOR…