Soylu: Lisanınızla, Kürtlüğünüzle ve Müslümanlığınızla gurur duyun

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şırnak’ta Cudi Dağı’nda valilik ve belediye tertibiyle 2’nci Cudi Şenliği’ne katıldı. Şenliğe Soylu’nun yanı sıra Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, Vali Osman Alım, Belediye Lideri Mehmet Yarka ve çok sayıda kişi de katıldı. Şenlikte belediye gençlik merkezi erbane takımı eşliğinde sefine bölgesine çıkıldı. Burada güvercin uçurulurken şükür namazı kılındı.

DHA’nın haberine nazaran, Şırnak Yamaç Paraşütü ve Tabiat Sporları Kulübü pilot üyeleri tarafından şov uçuşu yapılan şenlikte iştirakçiler, Kürtçe ve Türkçe müzikler eşliğinde halay çekti.

‘5 BİN YILLIK TARİHİ TEKRAR İHYA EDİYORSUNUZ’

Bakan Soylu, burada yaptığı konuşmada, “Bize tarihi ve medeniyetiyle ve geçmişimizle olan vuslatını anlatıyor. Cudi Dağı diyor ki; ‘Ben bugün güzelim. Zira sevdiklerimle beraberim.’ Diyor ki; ‘Benim bana bırakılan emanetlere sahip çıkan bu jenerasyona müteşekkirim. Nuh’un emanetine, ecdadımızın emanetine, medeniyet mirasına sahip çıkan bu millete, bu hoş insanlara müteşekkirim.’ Namazımızı kıldık, kurbanımızı kestik. Allah nasip edecek biraz sonra aşuremizi yiyeceğiz” tabirlerini kullandı.

“Tam 5 bin yıllık bir tarihi bugün tekrar ihya ediyorsunuz” diyen Soylu, “Geçen yılı ihya ettiniz. Ondan evvelki yıl Allah’a çok şükürler olsun Kurban Bayramı’nda burada motamot bugün kıldığımız üzere bir bayram namazını eda ettik” formunda konuştu.

‘GÜN OLUR BİZ GİDERİZ DİĞER KARDEŞLERİMİZ GELİR’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını getirdiğini lisana getiren Soylu, “Burada daima birlikteyiz, burada olamayan lakin kalbi burada olan, gönlü burada olan ve milletinin bir tekinin gözyaşında hicran içerisinde olan sevincinde keyifli olan değerli Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın kardeşlerine selamlarını, muhabbetlerini, sevgilerini getirdim. Biz sizin buyruğunuza amadeyiz. Biz sizin hizmetkarınızız. Gün olur biz gideriz öbür kardeşlerimiz gelir. Bilesiniz ki onların da adımlarının sahibi belirlidir. Onların da yürüyeceği yol ve menzili belirlidir. Biz Müslümanız. Elhamdülillah bu dünya bu kadardır. Aslı olan ahirdir” dedi.

‘TEZGAHLARI SİZ BOZDUNUZ’

Şırnaklılardan Kürtçeyle gurur duymasını isteyen Süleyman Soylu, şunları söyledi:

“Hiçbir vakit hiçbiriniz ve hiçbiriniz aklımızdan peygamber efendimizin bütün insanlığa emanet bıraktığı ve veda ettiği Veda Hutbesi’ndeki söyledikleri aklınızdan hiçbir vakit çıkmasın. Lisanımız, rengimiz, etnik kökenimiz bunların hiçbirisinin birbirimizi ayırt edecek bir gücü kelam konusu değildir. Bizi lakin Allah karşısında ona olan kulluğumuzla takvamız kurtaracaktır. Günlük birtakım sözlerin, cümle oyunlarının esareti içerisinde olmayın, olmayalım. Değerli hemşehrilerim; lisanınızla, Kürtlüğünüzle ve Müslümanlığınızla gurur duyun. Bu büyük medeniyetle gurur duyun. Buradan şuradaki oturuşunuzla hal lisanınızla o denli şeyler anlatıyor ve söylüyorsunuz ki; geleceğe büyük bir miras bırakıyorsunuz. Kural oyununu ve tezgahları siz bozdunuz. Huzur seyahatiniz, iyi ve uğurlu olsun.

İşimiz bitmedi. Çok daha işimiz var. Buradan benlik olarak söylüyor değilim. İşimiz varken bizden bu emanetleri alacak arkadaşlarımız içinde söylüyorum. Huzuru Diyarbakır’a, huzura Ağrı Dağı’na, huzuru Tendürek’e, huzuru evet Hakuk’tan Avaşin Basyan’a kadar huzuru Şam’a, huzuru Tahran’a, huzuru Bağdat’a, huzuru Yemen’e, huzuru Libya’ya, huzuru Balkanlar’a, Orta Doğu’ya ve ta Kafkasya’ya getirmek bizim sorumluluğumuzdur.”

Konuşmaların akabinde şenlik ilahiler ve müziklerle devam etti. (HABER MERKEZİ)