Spotify Türkiye hakkında şok suçlama! Gerçek olabilir mi?

Müzik dinleme uygulaması denildiği zaman akla ilk gelen isim kuşkusuz Spotify olacaktır. Bir zamanlar bu markayla kendi başına mücadele etmeye çalışan YouTube ise, platformlar arasındaki tarz farkından dolayı bunu başaramayacağını anlayınca çareyi Spotify için yepyeni bir rakip meydana getirmekte buldu ve YouTube Music servisini uygulamaya koydu.

Öte yandan Spotify Türkiye’nin şu sıralar ülkemizde oldukça ilginç bir tartışmanın baş kahramanı olduğunu biliyor muydunuz? Buna göre ünlü müzik platformu, son aylarda artan bir şekilde vatandaş şikayetlerine konu oluyor. Cimer üzerinden yapılan bu şikayetlerin odak noktası ise “Halkın dini değerlerine ve devlet büyüklerine hakaret” suçlaması.

Spotify Türkiye hakkında şok suçlama! Gerçek olabilir mi?

Bu şikayetlerin temellendirildiği nokta ise çalma listelerine verilen sıra dışı isimler. Mesela çalma listelerine yönelik bir arama yaptığınız zaman karşınıza “Allah’ın Adem’i cennetten kovarken dinlediği şarkılar” diye bir playlist çıkabilir. “Ali’nin halifeliği kaybetmesi üzerine dinlediği şarkılar”, “Allah’ın cep telefonu sesi”, “Efkarlanan peygamberlerin dinlediği şarkılar” gibi çalma listeleri yine Spotify dinleme listeleri arasında farklı isimlendirilmeleriyle dikkat çekiyor.

İddialar ve sayısız CİMER şikayeti üzerine harekete geçen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ise, ilk incelemelerinde bu oynatma listesi isimlerinin Spotify onayından geçtiğini tespit etti. Bakalım önümüzdeki günlerde detaylanması düşünülen bu soruşturma nasıl bir sonuca varacak?