Suriye’nin doğusunda ABD üslerine roketli hücum

Suriye’nin doğusundaki Deyrizor vilayetinde ABD güçlerinin konuşlandığı Ömer ve Kuniko gaz alanının etrafına roket akınları düzenlendi.

AA muhabirinin mahallî kaynaklardan edindiği bilgiye nazaran, Deyrizor’da İran dayanaklı yabancı terörist kümelerin varlık gösterdiği bölgelerden ABD güçlerinin konuşlandığı Ömer VE Kuniko gaz alanlarına roket akınları yapıldı.

Saldırılarda gaz alanında rastgele bir zayiat olmadı.

ABD güçleri roketlerin geldiği tarafa topçu ve roket atışı düzenledi.

ABD: ATAĞIN ARDINDA İRAN DAYANAKLI KÜMELER VAR

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Suriye’nin kuzeydoğusundaki üslerine yönelik akşam saatlerinde yapılan atağın gerisinde İran takviyeli kümelerin olduğunu ve ABD’nin gereken karşılığı verdiğini açıkladı.

CENTCOM’dan yapılan yazılı açıklamada, Suriye’deki iki ABD üssüne yönelik bugün düzenlenen roket taarruzlarına karşılık verildiğini ve hücumlarda kullanılan 3 araç ile çok sayıda mühimmatın yok edildiği aktarıldı.

Yapılan incelemeler sonucu akında yer alan 2 ya da 3 İran dayanaklı militanın öldürüldüğü sonucuna varıldığına işaret edilen açıklamada, birinci taarruzun Suriye mahallî saati ile dün 19.20’de yapıldığı bilgisi verildi. Bunun akabinde Deyrizor’daki Ömer petrol alanı içinde bulunan “Green Village” (Yeşilköy) isimli üsse arka arda roketler düştüğü ve buradaki ABD’li askerlerin hafif yaralandığı belirtildi.

Saldırılara ABD askerlerinin helikopterlerle karşılık verdiğine işaret edilen açıklamada, “ABD, İran ile çatışma peşinde değil lakin halkımızı korumak ve savunmak için gerekli adımları atmayı sürdüreceğiz.” denildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen CENTCOM Kumandanı General Erik Kurilla ise, “Konuyu yakından takip ediyoruz. Bölgedeki tehditleri azaltmak için her türlü imkana sahibiz ve ABD askerlerini ve koalisyon birliklerini taarruzlardan muhafaza konusunda kendimize güveniyoruz” dedi.

ÜSSE 16 AĞUSTOS’TA DA AKIN OLMUŞTU

Petrol alanı içinde konutlar bölgesi olarak bilinen Yeşilköy’de koalisyon güçlerinin konakladığı konutların yanı sıra silah depoları bulunuyor.

Koalisyon güçleri 16 Ağustos’da lokal saatle 21.00 sularında Deyrizor’daki Yeşilköy isimli üsse konuşlu koalisyon güçlerine yönelik roketli taarruz teşebbüsü olduğunu belirtmiş, CENTCOM ise 23 Ağustos’taki açıklamasında taarruza karşılık olarak Suriye’de İran dayanaklı kümelere hava saldırısı düzenlendiğini duyurmuştu.