Tarikatlara kapı aralanıyor: Özel kreş fiyatları ve kapatılan devlet yurtları aileleri çaresiz bıraktı

Özel okullardaki kreş fiyatları yeni kayıt devrinde 60 bin TL’den başlayıp 195 bin TL’ye kadar ulaşıyor. Yüksek bakıcı ve kreş fiyatları nedeniyle anneler çocuklarına bakabilmek için çalışma hayatından çekilmek durumunda kalıyor. Hükûmet ise kamuya ilişkin kreşlerin sayısını artırmak yerine kapatıyor.

“KAYGI İÇİNDELER”

Önce Bayanlar ve Çocuklar Derneği üyesi avukat Nilda Baltalı, Türkiye’de ailelerin çocuklarını büyütürken dert duyduklarını söyledi. Baltalı, “Kadınların çalışmak, üretmek, insanca bir hayat sürme istekleri var. Bunu yaparken de çocuklarının inançta olmalarını istiyorlar. Çocuk büyütmek hayati bir sorun haline geldi” diye konuştu. Baltalı, “Yasalara nazaran, kamu kurum ve kuruluşlarında, çalışanların 0-6 yaş aralığında toplamda en az 50 çocuğunun bulunması halinde kreş açılabiliyor. Lakin hükümet bu kreşlerin sayısını artırmak yerine verimsizlik mazeretiyle bir avuç devlet kreşini de kapatıyor. 2008 yılında yaklaşık 500 olan kamu kurumu kreş sayısı, 2016 yılında 56’ya düştü. Böylelikle çocuklu ailelere kalan seçenek ya bayanın çalışmaması ya da aile bütçesinden kreş için para ayırmak oluyor” sözlerini kullandı.

Baltalı, bakıcı ve kreş fiyatlarını karşılayamayan ailelerin sayılarının çokluğuna dikkat çekip “Ekonomik imkânı olmayan aileler, çocuklarını ya bir aile yakınına ya da mahalledeki tarikatlara emanet etmek zorunda kalıyor” tespiti yaptı.

Yazar Tatlı Yelmen Oktar da bayanların çalışma hayatından uzaklaşmak zorunda kalmasının ekonomik kaynakların eksilmesine yol açacağını belirtti. Oktar, “Dört bayandan biri ikinci çocuktan sonra işten ayrılıyor. İşten ayrıldıktan sonra meskende çocuklara bakmayı misyon ediniyor ama yalnızca bayan, mesken, çocuk istikrarlarının içerisinde kendini çok körelmiş hissediyor” dedi.

NE YAPILMASI GEREKİR?

Oktar, şöyle konuştu: “STK’lerin, belediyelerin, kurumların ve hükûmetin birlikte hareket ediyor olması gerekiyor. Kurumlar esnek çalışma saatlerini getirmeli. Daha küçük yaş kümesindeki çocukların bırakılabileceği kreşlerin, devlete ilişkin yuvaların sayısı çoğaltılmalı. Kurumlarda kreş olmasının mecburî olmasına karşın kurumlar cezayı ödeyip işin içinden çıkıyor. Cezalar kurumların ödeyemeyeceği kadar yüksek olmalı ve kreş açılmak zorunda kalmalı.”