Türkiye üzerinden Suriye’ye gidecek BM yardımlarına Rusya’dan veto

Rusya, Cilvegözü Hudut Kapısı üzerinden, Suriye’de milyonlarca bireye insani yardımların yapılmasına imkan tanıyan sistemin müddetinin uzatılmasını veto etti.

Cilvegözü hudut kapısı üzerinden Suriye’ye insani yardımların yapılmasına müsaade veren sistemin vazife mühleti 10 Temmuz’da doluyordu.

CİLVEGÖZÜ’NÜN AÇIK KALMASI İSTENMİŞTİ

Sınır kapısının açık kalması ve yardımların devam edebilmesi için kelam konusu düzeneğin, BMGK tarafından yenilenmesi gerekiyor. Norveç ve İrlanda’nın sunduğu ve Batılı ülkelerin dayanak verdiği tasarıda, Cilvegözü hudut kapısının bir yıl daha açık kalması öneriliyordı.

Yapılan oylamada; 15 üyeli kurulda 13 ülke tasarıya takviye verirken, Rusya kararı veto etti, Çin ise çekimser oy kullandı.

RUSYA’NIN KAİDELERİ VARDI

Ancak Rusya hudut ötesi yardım sisteminin vazife mühletinin yalnızca 6 ay uzatılması ve yardımların Suriye içinde rejim denetimindeki bölgelerden yapılmasını istiyordu.

SON OYLAMA 10 TEMMUZ’DA

BM Güvenlik Kurulu; 10 Temmuz’da aksi istikamette bir karar alamazsa, Suriye’ye memleketler arası insani yardımların gönderildiği Cilvegözü Hudut Kapısı kullanılamayacak ve ülkenin kuzeybatısında 4 milyondan fazla kişi açlık riskiyle karşı karşıya kalacak.

BMGK’DA OYLAMA SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIYOR?

BMGK’de bir tasarının kabul edilmesi için 15 üyeden en az 9’unun lehte oy vermesi, daimi üyeler ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’dan da rastgele birinin veto yetkisini kullanmaması gerekiyor.