Vladimir Putin: ABD darbeler düzenliyor, iç savaşlar çıkarıyor

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Moskova Memleketler arası Güvenlik Konferansı’nda yaptığı açıklamalarda ABD’yi maksat aldı.

Tehdit, şantaj ve baskı yolu ile ABD’nin bağımsız devletlere boyun eğdirdiğini belirten Putin, devletlerin iç işlerine karışıldığını ve darbeler düzenlendiğini savundu.

Putin açıklamasında şu kelamları kullandı:

“Amerika Birleşik Devletleri ve vasalları, hâkim devletlerin iç işlerine kaba bir halde müdahale ediyor. Provokasyonlar, darbeler, iç savaşlar düzenliyorlar. Tehditler, şantaj ve baskılarla, bağımsız devletleri kendi isteklerine boyun eğmeye, kendilerine yabancı kurallarla yaşamaya zorlamaya çalışıyorlar.”

“Batı, hegemonyasını sürdürmek için çatışmaya gereksinim duyuyor”

DHA’nın haberine nazaran; Batı’nın bu anlayışla kendisine yeni düşmanlar edindiğini ve Avrupa güvenliğini yok ettiğini belirten Putin, şu kelamları kaydetti:

“NATO bloğu doğuya gerçek ilerliyor, füze savunma sistemlerinin konuşlandırılması ve taarruz kuvvetlerinin hücum yeteneklerinin artırılması da dahil olmak üzere askeri altyapısını geliştiriyor. Bunun Avrupa’da güvenliği güçlendirme muhtaçlığı olduğu ikiyüzlü bir formda ilan ediliyor, lakin gerçekte tam aksisi oluyor.

Batı, hegemonyasını sürdürmek için çatışmaya muhtaçlık duyuyor. Bu yüzden Ukrayna halkının bahtını hızlandırdılar. Rusya zıddı projeyi uyguladılar, neo-Nazi ideolojisinin yayılmasına, Donbas halkının katliamına göz yumdular.”


“ABD Asya-Pasifik bölgesindeki durumu karıştırmaya çalıştı”

ABD’nin Ukrayna’daki çatışmayı körüklediğini vurgulayan Rusya Devlet Lideri Putin, misal bir denemeyi Asya-Pasifik bölgesinde de yaptığını söyledi. ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretine ait açıklama yapan Putin, “Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde ABD bir defa daha taammüden yangını körüklemeye ve Asya-Pasifik bölgesindeki durumu karıştırmaya çalıştı. Amerika’nın Tayvan macerası, yalnızca sorumsuz ferdi bir siyasetçinin seyahati değil, tıpkı vakitte bölgedeki ve dünyadaki durumu istikrarsızlaştırma ve kaotik hale getirme maksatlı şuurlu ve maksatlı bir ABD stratejisinin modülüdür. Başkalarının egemenliğine saygısızlığın yüzsüz bir göstergesidir. Bunu dikkatlice planlanmış bir provokasyon olarak görüyoruz.” dedi.