Vladimir Zelenskiy 9 büyükelçiyi vazifeden aldı

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, başkanlık kararıyla 9 büyükelçiyi misyondan aldı.

Ukrayna Devlet Başkanlığı ofisinden yapılan açıklamada, Ukrayna’nın Almanya, Macaristan, Norveç, Hindistan, Maldivler, Nepal, Sri Lanka, Bangladeş ve Çek Cumhuriyeti büyükelçilerinin misyondan alındığı belirtildi.

Zelenskiy ise “Bu rotasyon, diplomatik pratiğin olağan bir parçası” açıklamasını yaptı. Vazifeden alınan diplomatların diğer konumlara getirilip getirilmeyeceği ise bilinmiyor.

ALMANYA BAŞBAKANI’NA ‘GÜCENİK SOSİS’ DİYEN BÜYÜKELÇİ DE LİSTEDE

Ukrayna’nın Berlin Büyükelçisi Andriy Melnik, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik taarruzun akabinde yaptığı açıklamalar nedeniyle Alman kamuoyunda eleştirilmişti.

Melnik’in, Nazi Almanyası ile işbirliği yapan, İkinci Dünya Savaşı sırasında Polonyalılara ve Musevilere yönelik katliamlardan ve etnik temizlikten sorumlu tutulan Ukrayna milliyetçi hareketi önderi Stepan Bandera’yı eleştirmekten kaçınması, Polonya ve İsrail’in de reaksiyonunu çekmişti.

Ukrayna’yı ziyaret etmeme sebebi sorulan Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un, ziyaret teşebbüsünde bulunan Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in Ukrayna’da istenmemesini münasebet göstermesi ve Kiev’in tavrını eleştirmesinin akabinde, büyükelçi Melnik, Scholz’u amaç almıştı.

Melnik, Scholz’u “Grimm Masalları” dahil halk edebiyatına dayanan bir tabir olan ve ‘hakarete uğramış mağdur rolünü oynamak’ manasına gelen ‘gücenik ciğerli sosis rolü oynamakla’ eleştirmişti. (Kaynak: Sputnik-Deutsche Welle)