Yemek pişirirken tencerenin kapağını kapatmak gerekli midir ?

Yakın zamanda yemek pişirirken tavanın üzerini kapatmanın neden önemli olduğunu açıklayan kılavuzlar yayınladı . Bilim insanları, bunun yalnızca zamandan tasarruf etmeye yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda yemeklerdeki besin maddelerinin daha fazlasının korunmasına da yardımcı olduğunu vurguluyor. Ve eğer tencereleri kapaksız bırakırsanız, yemek daha uzun süre pişecek ve besin değerleri kaybolacaktır.

Bu neden oluyor? Konseydeki bilim adamlarına göre havaya maruz kalmak, gıdalardaki vitamin ve mineraller de dahil olmak üzere besin maddelerinin kaybını önemli ölçüde hızlandırıyor. Pişirme sırasında bulaşıkların kapağı kapatıldığında yiyecekler daha az havaya maruz kalır ve aynı zamanda çok daha hızlı pişer, böylece besinler daha iyi korunur.

Konunun uzmanları , yeşil sebzelerin ve yaprakların da kapak altında pişirme sırasında renk değiştirdiğini ve bunun bazı yararlı maddelerin kaybına işaret ettiğini söylese de, çoğu hala tabakta kalıyor.
Doğru pişirme sayesinde yiyeceklerin sindirilebilirliği artar, daha hoş bir tat kazanır, dokusu ve görünümü iyileşir. Ayrıca kapağın altında pişirmek bazı besin maddelerinin insan vücuduna daha kolay ulaşmasını sağlar.

Ayrıca tüm pişirme yöntemleri arasında basınçlı pişirme veya buharda pişirmenin tercih edilmesi gerektiğini belirtiliyor. Kızartmaya göre daha az besin kaybına yol açarlar. Rapor, buharda pişirilen gıdalarda, özellikle sebze ve yeşilliklerde polifenol ve antioksidan seviyesinin arttığını söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx