Zelenski’den Kanada’nın ‘Kuzey Akım 1’ kararına reaksiyon: Kanada, bu türbini aslında Rusya’ya teslim eti

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, Kanada’nın Kuzey Akım 1 türbinini Almanya’ya iade etme kararına reaksiyon gösterdi.

Zelenski, “Bir terör devletine yaptırımlara bu türlü bir istisna getirilirse, yarın ne üzere istisnalar isteyecektir? Kanada bu türbini aslında Rusya’ya teslim etmiş oldu. Bir terör devletine yaptırımlara bu türlü bir istisna getirilirse, yarın ne üzere istisnalar isteyecektir? Bu soru çok tehlikeli. Üstelik yalnızca Ukrayna için değil, demokratik dünyanın tüm ülkeleri için de tehlikelidir” dedi.

Zelenski, bu kararın Moskova tarafından bir ‘zayıflık göstergesi olarak’ görüleceğini belirterek, “Bu onların mantığı. Artık, Rusya’nın sınırlamaya değil, birebir vakitte en hassas devirde Avrupa’ya gaz tedarikini büsbütün kesmeye çalışacağına kuşku yok. Şimdilik hazırlamamız gereken şey bu, şu anda kışkırtılan şey bu” ifadelerini kullandı.

ABD’DEN KANADA’NIN KARARINA DESTEK

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Kanada’nın Kuzey Akım 1 türbininin Almanya’ya iade edilmesine ait aldığı kararı desteklediklerini açıkladı.

Price, “Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa güç güvenliğini teşvik etme, Rus gücüne olan toplu bağımlılığımızı azaltma ve Kremlin üzerindeki baskıyı sürdürme taahhüdümüzde müttefiklerimiz ve ortaklarımızla birleşmiştir. Bu bağlamda, Kanada hükümetinin Kuzey Akım 1 boru sınırında kullanılmak üzere bir doğal gaz türbinini Almanya’ya iade etme kararını destekliyoruz. Kısa vadede türbin, Almanya ve öteki Avrupa ülkelerinin gaz rezervlerini yenilemelerine, güç güvenliklerini ve dayanıklılıklarını artırmalarına ve Rusya’nın enerjiyi silahlandırma uğraşlarına karşı koymalarına imkan sağlayacak” dedi.

NELER OLMUŞTU?

Kuzey Akım 1 türbini, tamir ve bakım süreçleri kapsamında Kanada’nın Montreal kentinde bulunuyordu. Birinci plana nazaran türbin, tamir edildikten sonra evvel Almanya, daha sonra da Rusya’ya gönderilecekti. Lakin 24 Şubat’ta başlayan Ukrayna-Rusya savaşı sonrası Rusya’ya yönelik yaptırımlar nedeniyle gönderilemedi.

Rus doğal gaz şirketi Gazprom, türbinin iade edilmemesi nedeniyle Kuzey Akım 1 çizgisinin düzeyini olağan düzeyin yüzde 40’ına kadar düşürmüştü.