Kıpkırmızı Betelgeuse’un Kayboluşu Türkiye’den Görülebilecek! Yalnızca 12 Saniyeniz Var

Gökyüzünü sevenler için heyecan verici bir haber var! 12 Aralık Salı sabahı, Orion takımyıldızındaki Betelgeuse yıldızı, bir asteroid tarafından geçici olarak örtülecek. Bu nadir görülen olay, Türkiye dahil olmak üzere Avrupa’nın bazı bölgelerinden görülebilecek.

Betelgeuse, çıplak gözle görülebilen en büyük ve en parlak yıldızlardan biridir. Kendine özgü kırmızı tonu sayesinde uzayda kolayca tanınabilir. 12 Aralık’ta yaşanacak gök tutulması, Betelgeuse’un kayboluşunu görmek için oldukça önemli bir fırsat.

Gök olayının görülebileceği mesafenin dar olması, daha fazla merak uyandırdı. Meksika’nın bazı bölgelerinden güney Avrupa’ya kadar uzanacağı bildirildi. Türkiye saatiyle 12 Aralık 04.00’te yaşanacağını belirtelim. Ayrıca İtalya’daki Sanal Teleskop Projesi yardımıyla canlı yayınlanacak.

Parlak yıldızların asteroidlerden dolayı kaybolması, nadir görülen olaylardan biridir. Bu nedenle, önümüzdeki Salı sabahı amatör ve profesyonel gök bilimcilere kayda değer bir fırsat sunuyor. Betelgeuse’un kayboluş anlarında gökyüzünün açık olacağını da hatırlatalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir