Zelenski, ‘Çocukları Ukrayna’ya Geri Getir’ eylem planını duyurdu

Ukrayna Devlet Başkanlığı resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, “Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya’nın Ukraynalı çocuklara karşı işlediği suçlara karşı koyması planlanan Çocuk Haklarını Koruma Merkezi’nin açılışına katıldı. Bu merkez, suç mağduru olan veya suça tanıklık eden çocuklar için ilgili uzmanların çocuklardan ve ailelerinden bilgi alabileceği, adli amaçlar da dahil olmak üzere tıbbi muayeneler yapabileceği ve gerekli terapötik yardımı sağlayabileceği kurumlar arası bir merkezdir” denildi. Ukrayna yönetimi, birçok kez Rusya’nın Ukraynalı çocukları kaçırdığını ifade etmişti.

Zelenski, merkezin açılışı kapsamında yaptığı açıklamada ‘Çocukları Ukrayna’ya Geri Getir’ eylem planını duyurdu.

“İLK AŞAMADA 371 ÇOCUK UKRAYNA’YA DÖNDÜ”

Zelenski, eylem planı kapsamında diğer ülkelerle de iş birliği kurulacağını ifade ederek, “Çocukları mümkün olan en kısa sürede, hala çocukken Ukrayna’ya geri getirmek istiyoruz. Bu en önemli şey. Rusya’nın Ukraynalı çocuklara karşı işlediği suçlara karşı koyacak olan Çocuk Koruma Merkezi’nin açılışı sırasında ‘Çocukları Ukrayna’ya Geri Getir’ eylem planını gördüm. Ukrayna hükümeti, yabancı hükümetler ve uluslararası örgütler, tüm genç Ukrayna vatandaşlarını anavatanlarına geri getirmek için güçlerini birleştiriyor. İlk adım atıldı ve 371 çocuk Ukrayna’daki evlerine geri döndü. Hepsini geri getirmek istiyoruz ve muhtemelen bunun anlamı da eylem planının isminde yatıyor. Tüm çocukları Ukrayna’ya geri getirmeyi içtenlikle diliyorum ve bu programı tamamen destekliyorum. Ukrayna’ya bu yolda yardımcı olan herkese minnettarım” dedi.

KRİTİK GÖRÜŞME

Ukrayna Başkanlık Ofisi’nden dün yapılan açıklamada, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin, İngiliz savunma şirketi BAE Systems temsilcileri CEO Charles Woodburn, Genel Müdür Gabby Costigan ve Ukrayna ile işbirliğinden sorumlu Direktör Christian Seear ile bir videokonferans görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi. Görüşmede tarafların, Ukrayna’da bir BAE Systems ofisi açılması ve daha sonra şirketin ürünleri için onarım ve üretim tesisleri kurulmasına yönelik çalışmalara başlanması konusunda mutabık kaldıkları ifade edildi.

Açıklamada Zelenski’nin konuya ilişkin ifadelerine de yer verildi. Zelenski, ülkeye yeni model ve tipte silahların tedarik edilmesinin yanı sıra Rus işgali karşısında Ukrayna’nın savunma kabiliyetlerinin güçlendirilmesinin önemini vurgulayarak, “Şirketinizle sadece şimdi değil, uzun vadede de herhangi bir aracı olmadan doğrudan ilişkiler kurmak istiyoruz. Şirketinizin çeşitli ürünlerinin onarımı ve üretimi için önemli bir bölgesel merkez olmaya hazırız ve ilişkilerimizi daha küresel hale getirmekle ilgileniyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir